Józef Hen | Notacje
W ciągu dziesięciu minut Józef Hen przeprowadza widza przez część swojego życia, wciągająco opowiadając o czasach dzieciństwa na warszawskim Muranowie i o ludziach, którzy tam mieszkali. Akcentuje znaczenie tradycji żydowskiej wywiedzionej z tych czasów – to dzięki obcowaniu ze społecznością żydowską, a także lekcjom hebrajskiego w szkole znał na pamięć Księgę Rodzaju. Umiejętności przekładania słów w historie, giętkość językową i pisarską wyobraźnię odkrył w wieku 9 lat, kiedy zadebiutował na łamach „Małego Przeglądu”, pisma założonego przez Janusza Korczaka.
Okupację przeżył w getcie, skąd wyniósł przekonanie, że
najważniejsze to się nie bać. Wrażliwy i mało odporny na ludzką krzywdę,
wyjechał wraz z siostrą do Białegostoku. Zawierucha wojenna i wewnętrzna
potrzeba skłoniły go do wstąpienia do wojska, a potem do Armii Andersa, gdzie
doświadczył traumatycznych przeżyć, między innymi skrajnego głodu na granicy
śmierci i utraty wielu kolegów. Po roku w armii Wojska Polskiego i zakończeniu
wojny, przyjechał do Warszawy. To tam, całkiem przypadkowo, spotkał na ulicy
swoją matkę – opowieść o tej chwili stanowi jeden z najbardziej poruszających
momentów w notacji. Hen podsumowuje swoją opowieść stwierdzeniem, że wszystkie
doświadczenia życiowe, których doznał, ludzie, których spotkał, stanowią treść
jego powieści, a jego stosunek do bohaterów jest naznaczony jego przeżyciami.
Józef Hen, właśc. Józef Henryk Cukier (ur. 1923) – pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w czasie wojny wierszem opublikowanym w „Głosie żołnierza”. W 1944 roku przyjął pseudonim literacki „Hen”, którego z czasem zaczął używać jako nazwiska. Debiutował jeszcze jako dziecko, w 1932 roku, w wydawanym przez Janusza Korczaka „Małym przeglądzie”. Jego debiutem książkowym był Kijów-Taszkient-Berlin, na który złożyły się wspomnienia wcześniej drukowane w „Żołnierzu Polskim”. Obok powieści, ważnym elementem dorobku pisarza są scenariusze, tworzone na kanwie własnych utworów, ale również polskiej prozy obyczajowej. Na podstawie jego scenariuszy nakręcono m.in. Życie Kamila Kuranta, Dzień rekruta i Królewskie sny. Kilka tekstów Hena zostało sfilmowanych, m.in. Crimen, Nikt nie woła i Prawo i pięść. Na jego twórczość, obok wspomnień, składa się przede wszystkim proza historyczna, a także cechujące się erudycją eseje. Z czasem ważnym wątkiem jego pisarstwa stały się utwory o charakterze biograficznym, w których w zbeletryzowanej formie przedstawił m.in. postacie Tadeusza Boya-Żeleńskiego i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus