Jonasz Stern | Przewodnik po sztuce
Zbigniew Libera opowiada o życiu i sztuce Jonasza Sterna – malarza, grafika, pedagoga i komunistycznego aktywisty politycznego. Wraz z Marią Jaremą, Saszą Blonderem, Leopoldem Lewickim, Stanisławem Osostowiczem i Henrykiem Wicińskim Stern współtworzył tzw. Grupę Krakowską, której członkowie uprawiali sztukę w duchu ekspresjonistycznym. Łączyła ich koncepcja zmian społecznych i niechęć wobec akademizmu. Jako scenograf współpracował z teatrem Cricot. Za swoje lewicowe poglądy został aresztowany, wywleczony z domu w łańcuchach i wywieziony do Berezy Kartuskiej, gdzie spędził w sumie pół roku. Podczas wojny osadzony w getcie, dwa razy cudem uniknął śmierci. Spłacał ten dług zaangażowaniem w sprawy sztuki.
Zbigniew Libera opowiada o
jego dalszych losach i przełomie w karierze, który nastąpił pod koniec lat 40. Ciekawe fakty z życia artysty obrazowane są licznymi zdjęciami jego dzieł
ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Przewodnik po sztuce to cykl krótkich audycji edukacyjnych, w których artysta Zbigniew Libera przedstawia historię sztuki XX wieku. Opowieść Libery ilustrowana jest dziełami ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Każdy odcinek poświęcony jest ważnemu artyście, zjawisku artystycznemu bądź szczególnie wybitnemu dziełu sztuki. Program ma formułę autorskiego felietonu, który łączy wiedzę o charakterze encyklopedycznym z ciekawostkami i osobistymi spostrzeżeniami prowadzącego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus