Jerzy Trela | Rozmowy poszczególne
Krzysztof Jasiński przeprowadza wywiad z Jerzym Trelą na deskach Teatru
STU, gdzie niemal 50 lat temu rozpoczęła się ich przyjaźń i współpraca. Aktor
opowiada o młodzieńczej fascynacji rzeźbą, która sprowadziła go do lalkowego
teatru w Nowej Hucie. Tam, jako scenograf, po raz pierwszym zetknął się z
aktorstwem. Zamiast Akademii Sztuk Pięknych ostatecznie udał się do Państwowej
Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Szybko uzyskał uznanie oraz
charakterystyczny wizerunek:
Tak się utarło, że ja muszę grać ciężki role. (…) Pewne rzeczy są poza mną. Muszę sobie zdawać sprawę z miejsca, w którym jestem. Nie mogę robić rzeczy takich, których już nie potrafię. Przyzwyczaiłem do tego i pewną część reżyserów, i publiczność, że ja muszę robić rzeczy ciężkie. Wytłumaczył mi to kiedyś Gustaw Holubek, który w pewnym momencie zrezygnował w ogóle z grania w teatrze. Powiedział, że to co chciałby jeszcze zagrać, tego już nie może, a tego co mu proponują – nie powinien.
Jerzy Trela (ur. 1942 roku) – aktor filmowy i telewizyjny i teatralny. Studiował w krakowskiej PWST – gdzie w latach 1984-1990 był rektorem. Na stałe związany jest z Krakowem – był jednym z twórców Teatru Sceny Stu, Teatru Rozmaitości, a od 1969 roku współpracował ze Starym Teatrem. Najbardziej znany jest ze swoich wybitnych ról w m.in. Dziadach (1973) i Wyzwoleniu (1974) w reż. Konrada Swinarskiego czy Hamlecie (1981) w reż. Andrzeja Wajdy. Jest laureatem wielu nagród w tym m.in. dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą miesięcznika Teatr im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt dorobku artystycznego (1983), Złoty Medal Gloria Artis (2005).
Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a jednocześnie sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i niekwestionowanym dorobku m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Tomasz Stańko. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania źródeł inspiracji czy motywacji.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus