Jerzy Bończak | Niedziela z...
„Najlepiej mi się pracuje wtedy, kiedy mam kilka zadań do
wykonania” – stwierdza Jerzy Bończak, który równocześnie jest aktorem, reżyserem
i producentem. Karol Strasburger wspomina wspólne lata w warszawskiej PWST: „Nie zanosiło się na taką karierę”. I dodaje ze śmiechem: „Do głowy by mi wtedy nie przyszło, że Jurek będzie mnie reżyserował”. Bończak już w szkole teatralnej chciał grać „lekkie” role, nie marzył o wcieleniu się w Ryszarda III. Do dziś uważa, że najtrudniej jest stworzyć
dobrą farsę. Sam wyreżyserował już ponad 40 przedstawień. Dziś ma w sobie tęsknotę,
żeby zagrać poważną rolę i zamiast śmiechu uzyskać od widowni
przejmującą ciszę.
Goście zgromadzeni w studiu podkreślają perfekcjonizm Bończaka. „Jurek
przypomina mi aktora starej daty, starej szkoły pod względem niesłychanie
poważnego traktowania swojego zawodu” – stwierdza Jerzy Hoffman.
Jerzy Bończak (ur. 1949) – aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, producent. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz warszawskich teatrów: Rozmaitości, Nowego, Kwadrat. Znany również ze swej działalności filmowej i telewizyjnej. Zagrał podstępnego Zyzia Krzepickiego w Karierze Nikodema Dyzmy, tytułowego Mazepę w filmie Gustawa Holoubka, a także wynalazcę Manca w serialu Alternatywy 4. Występował także m.in. w serialach Dom, Klan, Plebania, spektaklach teatru telewizji oraz widowiskach dla dzieci. Odznaczony Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Niedziela z... to cykl programów realizowanych w TVP Kultura. Zaproszeni goście opowiadają o swojej karierze, pracy, życiu prywatnym i wydarzeniach w dziedzinie kultury.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus