Japonia. Ekologia | Paweł Łoziński | 4/6
Prowadzący program, Tsuneo Okazaki, pokazuje widzom japońskie metody walczenia z zanieczyszczeniami środowiska w kolejnym odcinku z dokumentalnego cyklu Pawła Łozińskiego Japonia. Po wojnie, szczególnie w latach 70. Japonia borykała się z ogromnymi problemami ekologicznymi i należała do grupy najbardziej zatrutych państw na świecie. Zaczęły się manifestacje obrońców przyrody i protesty lokalnych społeczności, wreszcie rząd wydał rozporządzenie drastycznie ograniczające emisję zanieczyszczeń do środowiska. Produkujące największą ilość toksyn fabryki oraz wszystkich właścicieli samochodów zmuszono do składek na rzecz ofiar zanieczyszczeń. Powstały w ten sposób fundusz wypłaca do dziś odszkodowania, np. chorującym na tzw. minamatę, czyli zatrucie rtęcią po spożyciu ryb z zatoki Minamata.
Niezwykle ważna jest też świadomość ekologiczna w kraju – niemal wszyscy Japończycy segregują i poddają recyklingowi śmieci. Powtórnie wykorzystuje się 52% papieru, 36% aluminium i 48% szkła butelkowego. Dużą wagę przywiązują także do kwestii zdrowego żywienia, jak mówi serialowy przewodnik po Kraju Kwitnącej Wiśni:
Japończycy jedzą rocznie 8 milionów 363 tysięce ton ryb, małży i skorupiaków. Jest to rocznie 72 kilogramy na głowę mieszkańca, podczas gdy średnia światowa to zaledwie 13 kilogramów.
Paweł Łoziński (ur. 4 grudnia 1965 w Warszawie) – reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent PWSFTviT w Łodzi (1992). Jego najgłośniejsze filmy to Miejsce urodzenia (1992), Sto lat w kinie (1995), Siostry (1999) i Taka historia (1999). Producent cyklu dokumentalnego Mój spis powszechny (2002). Otrzymywał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złotego Lwa w Gdyni za swój debiut reżyserski Kratka (1996), Nagrodę Specjalną na Berlinale (1997), czy pięć różnych statuetek Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Złotego Krakowskiego Lajkonika, Srebrnego Smoka oraz Nagrodę Specjalną za film Siostry w 1999, Srebrnego Lajkonika za Chemię w 2009 oraz Srebrny Róg za Ojciec i syn w 2013 roku). Jest najstarszym synem dokumentalisty Marcela Łozińskiego i bratem pisarza Mikołaja Łozińskiego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus