Janusz Gajos | Rozmowy poszczególne
„Lubię robić to, co robię” – mówi bohater programu – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny Janusz Gajos. Artysta jest gościem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, a spotkanie ma miejsce w klubokawiarni nieopodal Teatru Narodowego – sceny, z którą bohater programu jest od lat związany, i która jest dla niego niczym drugi dom. Gajos to jeden z najbardziej rozpoznawanych i cenionych polskich aktorów współczesnych, ma na swoim koncie ponad trzysta pięćdziesiąt ról teatralnych i filmowych. Nic takiej kariery nie zapowiadało – chciał zostać architektem – wierzył, że praca w tym zawodzie dałaby mu realny wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Zadebiutował w 1964 roku w filmie Panienka z okienka, a zaledwie dwa lata później otrzymał rolę Janka Kosa w kultowym dziś serialu Czterej pancerni i pies. Ta rola naznaczyła karierę Gajosa na wiele lat. Jak sam wspomina, kolejną postać, która stanowiła dla niego wyzwanie, miał okazję wykreować dopiero w Wahadełku Filipa Bajona z 1981 roku (o walce z byciem postrzeganym przez pryzmat dzielnego czołgisty aktor opowiadał również w programie Kocham Kino). Czy ogromne doświadczenie aktorskie pomogło mu w pracy z fotografią, która jest od lat jego wielką pasją? „Trzeba robić to, na czym człowiek się doskonale zna”, mówi aktor, dodając, że robienie zdjęć było niejako wbrew tej maksymie. Choć fotografie Gajosa wielokrotnie były wystawiane w galeriach, o robieniu zdjęć mówi wyłącznie jako o hobby. Przyznaje, że ważna jest dla niego kompozycja, ale jego główną motywację stanowi ciekawość ludzi i świata, przy czym najbardziej ceni sobie podglądanie codzienności i sytuacji typowych, zwyczajnych.
W rozmowie aktor mówi również m.in. o tym, co robi, aby się zrelaksować, wyznaje,
co sądzi o współczesnej polityce i politykach i odpowiada na pytanie, czy nie korci
go czasem, aby zająć się reżyserią.
Janusz Gajos
(ur. 23 wrześnie 1939 roku w Dąbrowie Górniczej) jest uznanym polskim aktorem
telewizyjnym, filmowym i teatralnym. Jeszcze jako student łódzkiej szkoły
filmowej zasłynął rolą Janka Kosa w serialu Konrada Nałęckiego Czterej pancerni i pies (1966-1970).
Występował na deskach wielu teatrów: łódzkiego Teatru Jaracza oraz warszawskich
teatrów Komedia, Polskiego, Dramatycznego i Powszechnego. Stworzył wybitne
kreacje filmowe, za które był wielokrotnie nagradzany, m.in. w telewizyjnym Wahadełku (1981)
Filipa Bajona, Przesłuchaniu (1982)
Ryszarda Bugajskiego, Ucieczce z kina „Wolność” (1990)
Wojciecha Marczewskiego i Szwadronie (1992)
Juliusza Machulskiego. Doceniony został również za ostatnie kreacje w filmach Mniejsze zło (2009)
Janusza Morgensterna oraz Wygrany (2011) Wiesława
Saniewskiego. Stworzył również wiele niezapomnianych kreacji teatralnych, m.in.
w Daily Soup (2007) Małgorzaty Bogajewskiej, Miłości na Krymie (2007) Jerzego
Jarockiego, Bigda idzie! (1999) Andrzeja Wajdy i Saksofonie (2013) Izabelli
Cywińskiej. Od 2004 roku wykłada na PWSFTviT w Łodzi. W 2011 roku został
odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu
Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a jednocześnie sprawia, że mamydo czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i niekwestionowanym dorobku m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Tomasz Stańko. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania źródeł inspiracji i motywacji. Program został wyprodukowany przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus