Irena Lipińska | Taniec_PL
Tancerka i choreografka Irena Lipińska opowiada o swojej edukacji artystycznej oraz o tym, co dla niej w tańcu najważniejsze – to przez taniec dokonuje eksploracji zarówno otaczającej rzeczywistości, jak i przestrzeni wewnętrznej. Podkreśla rolę tańca butoh w kształtowaniu jej artystycznej tożsamości i podejścia do ciała. W filmie pojawiają się fragmenty dwóch spektakli Ireny Lipińskiej DNACE oraz Line, oba przedstawienia w jej własnej choreografii.
Irena Lipińska – tancerka, choreografka i fotografka. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Warsztat taneczny zdobywała ucząc się u wielu wybitnych tancerzy butoh i choreografów tańca współczesnego. Od 2010 roku stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu i stażystka w Teatrze ZAR Jarosława Freta, działającym przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Ukończyła kurs choreografii scenicznej i otrzymała dyplom w Artystycznej Alternatywie Art Studio w Krakowie. Inspirując się m.in. teatrem tańca butoh, poszukuje własnej metody pracy z ciałem oraz indywidualnego podejścia artystycznego. Stypendystka cyklicznego programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt w Starym Browarze w Poznaniu (Stary Browar Nowy Taniec/Arts Stations Foundation, 2011), w ramach którego przygotowała spektakl DNACE. Od 2010 roku prowadzi warsztaty butoh we Wrocławiu.
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus