Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca | Muzeum Sztuki Łódź
Na nasze codzienne doświadczenia składają się setki nieprzewidywalnych sytuacji, na które reagować muszą równocześnie umysł i ciało. Budowanie systemów ułatwia nam funkcjonowanie, jednak gdy rzeczywistość wymyka się z wyznaczonych ram – podejmujemy decyzje improwizując. Improwizacja to nie tyle spontaniczność i swoboda, ile otwartość i gotowość na nieustające zmiany.
Poznanie własnych możliwości motorycznych może stanowić punkt wyjścia dla ciągłej aktualizacji świadomości, pozwalającej twórczo reagować na zmiany w otoczeniu. Na polu tańca współczesnego zagadnienie to najwnikliwiej badała kontakt improwizacja (contact improvisation), technika pracy z ciałem w ruchu, zainicjowana przez Steve’a Paxtona w 1972 roku. Podstawę stanowi w niej fizyczny kontakt dwóch poruszających się osób i relacja powstająca między nimi wyłącznie w oparciu o podstawowe właściwości ruchu – grawitację, bezwład, pęd. Praktyka ta, nazwana przez Simone Forti „sztuką-sportem” (art sport), zaprzecza wyprostowanej, wertykalnej postawie ciała, jako nadrzędnej pozycji w jakiej funkcjonujemy w przestrzeni, w nieokreślonym z góry przepływie ruchu.
Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy to wystawa o improwizacji tańca. Tytuł jest zapożyczeniem z nazwy cyklu pierwszych pokazów kontakt improwizacji (You come. We’ll show you what we do – tournée Steve’a Paxtona i praktyków skupionych wokół niego, które odbyli w 1973 roku na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych). Jest też zaproszeniem do czynnego udziału w wystawie, której koncepcja zakłada ciągłą zmianę, a jej program wypełniony jest wydarzeniami o różnym formacie, zachęcającymi do przemieszczania się w nieschematyczny, nieprzewidywalny sposób. Pozwoli na to mobilna architektura wystawy, składająca się z „urządzeń do improwizacji”, zaprojektowanych przez grupę BudCud.
Ekspozycja w ms2 prezentuje dokumentacje pokazów od lat 70. po 90. XX wieku – filmy istotne dla rozwoju myślenia o improwizacji, jako o praktyce studyjnej i scenicznej. Dokumentują one działania takich tancerzy i choreografów, jak: Steve Paxton, Yvonne Rainer, Nancy Stark Smith czy Lisa Nelson. Na wystawę składa się również szereg performatywnych wydarzeń – warsztaty, pokazy, spektakle, wykłady, których uczestnicy będą się mierzyć z przestrzeniami muzeum.
Podsumowaniem wystawy będzie premiera książki, na którą złożą się tłumaczenia tekstów, ukazujących improwizację ruchu z perspektywy praktycznej, historyczno-analitycznej oraz filozoficznej. Będzie to jedna z niewielu książek, zajmujących się problematyką tańca współczesnego na polskim rynku wydawniczym, a pierwsza dotycząca improwizacji tańca.
Zaproszeni artyści: Ray Chung, Sebastian Flegiel, Natalia Iwaniec, Witold Jurewicz i Aleksandra Ścibor, Dawid Lorenc, Marcin Masecki, Yaniv Mintzer, Lisa Nelson, Iwona Olszowska, Jacek Owczarek / Pracownia Fizyczna, Jan Peszek, Michał Ratajski, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Ilona Trybuła, David Zambrano, Aleksandra Borys/ Marysia Zimpel i inni.
Wystawa w MS2 w Łodzi 7 czerwca – 20 października 2013 r.
Otwarcie: 7 czerwca 2013, piątek, g. 18.00.
Fragmenty spektaklu A3 Pracowni Fizycznej (powstałego na bazie studyjnej improwizacji)
choreografia: Jacek Owczarek
tancerze: Paweł Grala, Aneta Jankowska, Aleksandra Klimiuk, Wojciech Łaba, Urszula Parol, Katarzyna Sikora, Paweł Skalski, Katarzyna Wolińska
reżyseria: Daria Kopiec
muzyka: Dictaphone "The E Song"
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Kuratorki / redaktorki: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda.
Dofinansowano ze środków MKiDN.
Publikacja towarzysząca wystawie dofinansowana ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Wydawniczego 2013.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus