Henryk Wieniawski. Ostatni wirtuoz romantyzmu
Film dokumentalny Henryk Wieniawski. Ostatni wirtuoz romantyzmu przedstawia sylwetkę wybitnego polskiego skrzypka, kompozytora i pedagoga. Obrazom miejsc związanych z życiem Wieniawskiego towarzyszy bogaty zbiór cytatów z ówczesnej prasy, wspomnień jego przyjaciół, a także wypowiedzi znawców jego twórczości oraz muzyków.
Przedstawiający sylwetkę Henryka Wieniawskiego dokument Renaty Suchowiejko to swoista podróż przez jego życie, której trasa – zaczynając od Lublina, gdzie w 1835 roku przyszedł na świat – wiedzie przez największe metropolie XIX wiecznej Europy i Ameryki. Odwiedzamy Paryż, w którym się kształcił, Petersburg i Brukselę, gdzie nauczał gry na skrzypcach oraz miasta ważniejszych koncertów: Londyn, Warszawę, Berlin, Chicago czy Moskwę, gdzie w 1880 roku zmarł. Obrazom miejsc związanych z życiem Wieniawskiego towarzyszy przegląd najważniejszych utworów kompozytora oraz bogate zaplecze źródeł: wycinków z ówczesnej prasy, recenzji oraz fragmentów wspomnień. Wyłania się z nich sylwetka nie tylko wybitnego skrzypka, pedagoga oraz kompozytora, ale też człowieka, który pomimo w pełnego oddania pracy twórczej, znajdował czas, aby bawić w kasynach i na europejskich salonach. Obraz ten dodatkowo uzupełniają wypowiedzi znawców biografii Wieniawskiego: prof. Dietera Gutknechta, dr Janiny Kniazewej, prof. Malou Haine oraz laureatów konkursu skrzypcowego jego imienia: Miszy Bezwiernyjego, Piotra Janowskiego oraz Kaji Danczowskiej, którzy analizują twórczość kompozytora.
Henryk Wieniawski (ur. 1835, zm. 1880) był cenionym wirtuozem skrzypiec, a także jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów i pedagogów epoki romantyzmu. Tajników gry na skrzypcach uczył się najpierw w Lublinie u Jana Hornziela i Stanisława Serwaczyńskiego, a kontynuował naukę u Lamberta Massarta w Paryżu, gdzie brał też lekcje kompozycji u Hipolita Colleta. Od 1860 roku pełnił funkcję pierwszego skrzypka dworu carskiego oraz solisty Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncertował w największych salach koncertowych Europy i Ameryki, aż do śmierci w 1880 roku. Do najbardziej znanych kompozycji Wieniawskiego należą Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Fantazja faustowska oraz Legenda. Od 1935 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu organizuje promujący młodych skrzypków Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy jego imienia.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus