Henryk Wiciński | Przewodnik po sztuce
Obok Katarzyny Kobro i Marii Jaremy był
głównym przedstawicielem nurtu awangardowego w rzeźbie polskiej okresu
międzywojennego. Studiował pod opieką Xawerego Dunikowskiego, który nazywał go „genialnym
chłopakiem”. Mimo to nie skończył studiów. Był działaczem komunistycznym,
współzałożycielem Grupy Krakowskiej, przez kilka lat prowadził teatr Cricot.
Zbigniew Libera opowiada o rzeźbach Wicińskiego, z których niewiele przetrwało niemiecką
okupację i o specyfice tych dzieł. Mówi o próbach przenoszenia koncepcji rzeźby
na grunt teatru i o teatrze plastycznym stworzonym przez Wicińskiego.
Przewodnik po sztuce to cykl krótkich audycji edukacyjnych, w których artysta Zbigniew Libera przedstawia historię sztuki XX wieku. Opowieść Libery ilustrowana jest dziełami ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Każdy odcinek poświęcony jest ważnemu artyście, zjawisku artystycznemu bądź szczególnie wybitnemu dziełu sztuki. Program ma formułę autorskiego felietonu, który łączy wiedzę o charakterze encyklopedycznym z ciekawostkami i osobistymi spostrzeżeniami prowadzącego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus