Halo, jestem tutaj! | Zofia Ołdak
Halo, jestem tutaj! to częściowo animowany film edukacyjny z 1991 roku, który przywołuje natychmiastowe skojarzenia ze zrealizowanym dwa lata wcześniej amerykańskim hitem I kto to mówi (choć oficjalnie film Zofii Ołdak powstał na podstawie książki duńskiego pisarza Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat). Narratorem jest dziecko w brzuchu mamy, które komentuje wszystko, co się wokół niego rozgrywa. Z dzisiejszej perspektywy komentarze są rzeczywiście zabawne, tym bardziej, że dotyczą rzeczywistości początku lat 90. Powielają stereotypy i oczywistości: jednym z bohaterów opowieści jest wiecznie przejęty i spanikowany tata. Kiedy przyszła mama uspokaja go przed porodem, odpowiada: „Łatwo ci mówić, to nie ty zostaniesz ojcem po raz pierwszy”. Oprócz przygód dorastającego w brzuchu malca i perypetii jego rodziców, w filmie umieszczona została ankieta – na pytanie „Skąd się biorą dzieci?” odpowiadają około 10-letnie maluchy. Odpowiedzi są jak zawsze pełne fantazji...
Zofia Ołdak (ur. 1930) jest reżyserką i operatorką filmową. Absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSFiT w Łodzi, zrealizowała ok. 40 filmów krótkometrażowych (animowanych, fabularnych dla dzieci i dla dorosłych oraz dokumentalnych). Wśród nich jest m.in. Plastusiowy pamiętnik.
Studio Miniatur Filmowych to polskie studio filmowe i jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych. Działa od 1958 roku, wyprodukowało ponad 1500 obrazów. Wśród nich są autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci i filmy kinowe.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus