Gwiazda | Witold Giersz
Film animowany Gwiazda Witolda Giersza z 1984 roku, oparty na piosenkach Ernesta Brylla, określany jest często jako współczesna baśń poetycka. Można go też określić jako animowaną wariację na temat orwellowskiego Roku 1984.
Zaczyna się niewinnie: połacie śniegu przykrywają ziemię, zbliżają się święta, Mikołaj czyta listy od dzieci. Tymczasem w olbrzymim mieście toczy się „zwykłe” życie… Kontrolują je bezduszni mężczyźni z przekrwionymi oczami i koronami na głowach. Ze swojej twierdzy, niczym Wielki Brat, obserwują poczynania mieszkańców – marionetek pozbawionych prawa do indywidualizmu i prywatności. Nagle na niebie pojawia się gwiazda, której blask każe wyrwać się z odrętwienia i staje się cud: cały świat podąża za gwiazdą. A „królowie” obserwując to wszystko, są źli i bezsilni… Nastrój tej fascynującej, niebanalnej opowieści pomaga budować niezwykła, intrygująca i wyrazista muzyka Wojciecha Trzcińskiego.
Witold Giersz (ur. 1927 w Poraju k. Częstochowy) jest reżyserem i scenarzystą filmów animowanych. Debiutował w 1956 roku filmem Tajemnica starego zamku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Zasłynął jako autor kilkudziesięciu filmów animowanych, z których część na trwale zapisała się w historii polskiej animacji, np. Mały western, Czerwone i czarne, Koń czy Oczekiwanie. Obecnie współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Jest laureatem wielu nagród na światowych festiwalach filmowych, m.in. w Melbourne, Edynburgu, Cannes.
Studio Miniatur Filmowych to polskie studio filmowe i jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych. Działa od 1958 roku, wyprodukowało ponad 1500 obrazów. Wśród nich są autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci i filmy kinowe.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus