Gustaw Holoubek. Warszawa | Notacje
„Warszawa to przede wszystkim pieniądze” mówi bohater tego odcinka Notacji, reżyser, aktor teatralny i filmowy Gustaw Holoubek. Aktor rozpoczął pracę zawodową w Krakowie – przed przenosinami do Warszawy ostrzegało go wielu znajomych, którzy mówili, że trudno mu będzie się odnaleźć w trybach wielkiej machiny stołecznej kultury. Holoubek wspomina swoją pierwszą rolę główną w Teatrze Polskim, gdzie zagrał w Trądzie w pałacu sprawiedliwości. Ta świetnie przyjęta rola stała się dla niego przepustką do angażu w Teatrze Dramatycznym, którym kierował wówczas Marian Meller. Choć Warszawa aspirowała do roli wiodącego ośrodka kulturalnego w kraju, tym, co ją wyróżniało były przede wszystkim dobre zarobki oraz ogromne możliwości zawodowe.
Gustaw Holoubek (1923-2008) był reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Krakowie, Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego oraz teatrów warszawskich: Polskiego, Dramatycznego, Narodowego, Ateneum. W latach 1970-81 pełnił obowiązki Prezesa SPATIF-u, w roku 1981 został wybrany na honorowego prezesa Związku. Wykładał w PWST (obecnie AT) w Warszawie. Jedną z jego najważniejszych ról teatralnych była rola Gustawa/Konrada w Dziadach w reż. Kazimierza Dejmka w 1968 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grał w wielu filmach, m.in Pętli (1957), Pożegnaniu (1958) i Rękopisie znalezionym w Saragossie (1964) w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, Prawie i pięści (1964) w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego czy Lawie (1989) w reż. Tadeusza Konwickiego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus