Gustaw Holoubek | Notacje
Gustaw Holoubek, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów XX wieku, opowiada o sytuacji ideologicznej swojego pokolenia. W 1939
roku walczył jako ochotnik w wojnie obronnej:
Nas karmiono ideologią mocarstwową, począwszy od trylogii Sienkiewicza dla pokrzepienia serc, ale także dla rodzenia się pewnego typu patriotyzmu, który był przeświadczony o tym, że jesteśmy potęgą, w tym także militarną. Także my wszyscy, młodzi, poszliśmy na wojnę. Spontanicznie, bez przymusu.
Gość Notacji wspomina także atmosferę domu rodzinnego, beztroskie lata w szkole podstawowej i nagłe „zawalenie się świata” w momencie wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji dwukrotnie był jeńcem - w obozie w Toruniu oraz w Magdeburgu, należał także do konspiracyjnego kółka teatralnego.
Gustaw Holoubek (1923-2008) był reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym. Był aktorem Teatru Dramatycznego w Krakowie, Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego oraz teatrów warszawskich: Polskiego, Dramatycznego, Narodowego, Ateneum. W latach 1970-81 pełnił obowiązki Prezesa SPATIF-u, w roku 1981 został wybrany na honorowego prezesa Związku. Wykładał w PWST (obecnie AT) w Warszawie. Jedną z jego najważniejszych ról teatralnych była rola Gustawa/Konrada w Dziadach w reż. Kazimierza Dejmka w 1968 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grał w wielu filmach, m.in Pętli (1957), Pożegnaniu (1958) i Rękopisie znalezionym w Saragossie (1964) w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, Prawie i pięści (1964) w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego czy Lawie (1989) w reż. Tadeusza Konwickiego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus