Grzegorz Zariczny | Młodzi zdolni
Bohaterem tego spotkania z cyklu Młodzi zdolni jest Grzegorz Zariczny, reżyser dokumentów Gwizdek i Love, Love oraz fabuły Fale. Spotkanie poprzedził pokaz dwóch etiud reżysera: Marysi i Prezesa, które jak sam przyznał, były zupełnie nieudane. Zariczny nie boi się jednak porażek – są one szansą na nauczenie się nowych rzeczy i są dla filmowca bezcennym doświadczeniem. Jego kariera, a także przebieg wykształcenia, to właśnie pasmo takich upadków i wzlotów. Reżyser wspomina trudności, jakie miał z zaliczeniem pierwszego roku w katowickiej Szkole Filmowej, a także podjęcie studiów w Mistrzowskiej Szkole Wajdy, gdzie sprawy przybrały korzystniejszy dla niego obrót. Bohater spotkania przyznaje, że jego kłopoty nie były wynikiem wadliwego systemu kształcenia filmowców, ale jego własnych ograniczeń, które z czasem zdołał pokonać.Również z filmami długo się zmaga – montaż krótkometrażowego Gwizdka zajął mu około 2 lata, pierwsza wersja filmu Fale została uznana za całkowitą porażkę artystyczną i film nie nadający się do emisji. Z rozmowy dowiadujemy się o kulisach powstania jego kolejnych obrazów, a także o nowym projekcie – filmie o licealistach, którego montaż znowu się przeciąga. Nie jest to jednak powodem do zmartwień – reżyser, który tym razem jest także producentem filmu, ceni sobie spokój w pracy i pogodził się z faktem, że nie nadaje się do pracy na akord.
Młodzi zdolni to cykl spotkań z młodymi twarzami polskiego kina, twórcami urodzonymi w latach osiemdziesiątych XX wieku. Składają się na niego spotkania z młodymi reżyserami oraz pokazy ich filmów: nie zawsze tych które przyniosły im popularność, ale też wczesnych etiud czy prób dokumentalnych. Czy ze spotkań wyłoni się spójny obraz pokolenia twórców, których łączą wspólne doświadczenia, widzenie świata i wrażliwość? Gospodarzem cyklu jest Kaja Klimek, dziennikarka popkulturalna i kulturoznawczyni.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus