Jest za ciemno | Grupa Twożywo
W animacji Jest za ciemno artyści z grupy Twożywo ironicznie komentują język współczesnych mediów: mieszankę banalnych newsów, mdłej rozrywki sprowadzonej do pustych haseł polityki oraz informacji o permanentnym kryzysie, który funkcję rzetelnego informowania o świecie w coraz większym stopniu zastępuje kształtowaniem nastrojów niepokoju i lęku.
Wiedzę o współczesnym świecie w coraz większym stopniu czerpiemy nie z bezpośredniego doświadczenia, lecz z medialnego przekazu, który tę wiedzę nie tylko banalizuje, ale i pozbawia społecznego kontekstu, często też w sztuczny sposób dramatyzuje, przez co wpływa na społeczne nastroje. Bohater animacji grupy Twożywo jeszcze zanim rankiem odsłoni okno, dowiaduje się z radia, że „Słońce dziś nie wzeszło o 06:07, ani później, ani też wcale. Na zewnątrz 3 stopnie Celsjusza, mży i mdli”. Dramatyczna muzyka, która poprzedza lakoniczny komunikat, buduje katastroficzny nastrój, w który konsekwentnie wpisują się kolejne niepokojące wieści. W natłoku newsów, informacji o permanentnym kryzysie i rozrywce szczególnie dogodne miejsce zajmuje sprowadzona do pustych haseł polityka: na slogan partii Siewców Dobrej Nowiny „Jest za ciemno, żeby siać” opozycyjni nihiliści i rebelianci szybko odpowiadają w podobnie tonie „Jest za ciemno, żeby niszczyć”.
Grupa Twożywo – warszawska grupa artystyczna utworzona w 1998 roku przez Krzysztofa Sidorka i Mariusza Libela. Stałym motywem w twórczości grupy jest krytyczny namysł nad otaczającą rzeczywistością, a w szczególności nad językami mediów, polityki i ekonomii, połączony z jednoczesną próbą wskazania na ukryte, niejednoznaczne treści, jakie niesie ze sobą ich pozornie neutralny przekaz. Choć sięgali po różne konwencje i media m.in. plakat, animacja, mural, billboard, ilustracja prasowa, wlepka czy szablon, ich prace łączy łatwo rozpoznawalny styl i niezwykle komunikatywny język artystycznego przekazu. Swoją twórczość prezentowali zwykle w przestrzeniach publicznych, prasie i w internecie. Do najsłynniejszych projektów grupy należą szablony Antychryst będzie artyst, Emanacje słabości, Plądrujemy ruiny rzeczywistości, cykl plakatów Herostrates oraz projekt internetowy Zło jest dla mas. W 2011 roku Libel i Sidorek ogłosili koniec działalności pod szyldem Twożywo.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus