Gangsterzy i filantropi | Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
Określany mianem komedii sensacyjnej film Hoffmana i Skórzewskiego składa się z dwóch powiązanych ze sobą nowel pt. Profesor oraz Alkoholomierz. Pierwsza to opowieść o skoku na furgonetkę wiozącą utarg z Centralnego Domu Towarowego, który planuje genialny złodziej ukrywający się pod tytułowym pseudonimem „Profesor”. Druga koncentruje się na postaci znużonego życiem chemika, który przypadkowo wynajduje niecodzienny sposób na zarabianie pieniędzy.
O Filmie w 1963 roku pisał entuzjastycznie krytyk, Stanisław Janicki:
„Nareszcie możemy śmiać się na polskim filmie nie z księżycowych dialogów, wydumanych sytuacji i nienaturalnych postaci, ale z prawdziwie śmiesznego dialogu, prawdziwie zabawnych sytuacji i prawdziwie komicznych postaci (...). Scenarzyści i reżyserzy – w dwóch osobach – znani dotąd jako dokumentaliści pokazali swym starszym kolegom fabularzystom jak należy realizować przyzwoite filmy rozrywkowe. (...) Sporo tu humoru sytuacyjnego, sporo satyrycznych szpilek, sporo obserwacji obyczajowych”.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus