Gadzio | Kryspin Pluta
Podwórko jednej ze starych katowickich kamienic. Mieszkają tu pan Rudolf i Romek. Pierwszy jest już na emeryturze, drugi znajduje się właściwie u początku edukacyjnej drogi, ale regularnie wagaruje. Pan Rudolf jest Ślązakiem, a Romek – Romem. Pretekstem do nawiązania między nimi znajomości stała się muzyka, choć jak szybko możemy się o tym przekonać, ich muzyczne światy niewiele mają ze sobą wspólnego. Pełen złości i buntu tekst młodego hip-hopowca bardzo powoli trafia do przekonania miłośnikowi sielankowych pieśni o beskidzkich góralach. A jednak stopniowo rodzi się między nimi więź, która każdemu pozwala realizować się w roli, której dotąd nie miał z kim odegrać: jednemu w roli dziadka, drugiemu – wnuka… Piękny, ciepły film o sile przyjaźni, która z łatwością przekracza granice wieku i pochodzenia.
Kryspin Pluta – absolwent socjologii oraz Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, student Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser filmów dokumentalnych (m.in. Wyspa Wiktorii), dziennikarz, fotosista, kierownik produkcji.
Program Pierwszy dokument realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie debiutującym reżyserom zrealizowania pierwszego profesjonalnego filmu dokumentalnego. Program wspiera realizację filmów autorskich, starających się przekazać pogłębioną prawdę o świecie współczesnym.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus