EKK | Trickster 2011 | Tęczowa Trybuna 2012 | fragmenty spektaklu
Projekt teatralno-społeczny autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego – duetu wyspecjalizowanego w ostrych i celnych diagnozach społecznych neuroz – podejmuje temat demokratyzacji życia publicznego w Polsce. Powstające w polskich miastach stadiony, na których odbyły się mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku oraz działalność pierwszego w Polsce gejowskiego fanclubu Narodowej Reprezentacji Polski w piłce nożnej stały się dla autorów projektu punktem wyjścia do dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznych oraz o społecznym wykluczeniu ze względu na orientację seksualną, status majątkowy etc.
Bezpośrednim impulsem do stworzenia spektaklu była zawiązana w sierpniu 2010 roku inicjatywa Tęczowa Trybuna 2012. Za pośrednictwem strony internetowej (www.teczowatrybuna2012.pl) oraz petycji słanych do osób odpowiedzialnych za organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 stowarzyszenie kibiców-gejów walczy o dostęp do wszystkich sfer życia publicznego. Konkretnym postulatem Stowarzyszenia TT2012 jest zapewnienie gejom kibicom bezpieczeństwa na stadionach w czasie rozgrywek ME2012 i meczów ligowych. Ma temu służyć stworzenie na polskich stadionach sektorów zwanych tęczowymi trybunami.
Scenariusz spektaklu Tęczowa Trybuna 2012 oparty jest na losach akcji kibiców-gejów relacjonowanej na stronie internetowej www.teczowatrybuna2012.pl, fikcji literackiej, działalności podobnych ruchów emancypacyjnych w Europie oraz doniesieniach prasowych na temat homoseksualnych kibiców, piłkarzy i działaczy piłkarskich.
Prapremiera światowa odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu 5 marca 2011 roku. Spektakl został zaprezentowany 9 i 10 września 2011 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu w ramach Europejskiego Kongresu kultury.
Paweł Demirski
Tęczowa Trybuna 2012
Reżyseria i światła: Monika Strzępka
Scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
Wideo: Jacek Zachodny
Muzyka: Jan Suświłło
Choreografia: Rafał Urbacki
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus