EKK | Trickster 2011 | Massimo Furlan | fragmenty spektaklu
„Pamiętam tamten kwietniowy wieczór 1973 roku. Czekaliśmy z siostrą na tę chwilę od tygodni. W końcu nadeszła i mogliśmy oddać się marzeniom. A razem z nami miliony telewidzów wpatrzonych w ekran. Konkurs Eurowizji, najważniejszy wieczór w roku” – wspomina Massimo Furlan.
Podobnie jak w poprzednich swoich projektach, Massimo Furlan odgrywa specyficzne kulturowe zachowania, rytuały, celebracje – w tym wypadku telewizyjny show, konkurs Eurowizji z 1973 roku – by zrekonstruować archiwa, raz jeszcze przedstawić wydarzenie historyczne, wykonać karkołomną próbę wiernego oddania oryginału.Centralną kwestią spektaklu Furlana jest pamięć i jej reprezentacje. Rekonstrukcja edycji festiwalu z 1973 roku przechodzi w cykl rozmów z naukowcami, byśmy mogli zrozumieć, jakie znaczenie miał kulturowy fenomen Eurowizji w badanym przez nas momencie. Na wielu płaszczyznach – antropologicznej, politycznej i socjologicznej. Konkurs Eurowizji (pierwsza edycja odbyła się w Lugano w 1956 roku) był w latach 70. jednym z tych rzadkich momentów, które jednoczyły Europejczyków. Dramaturgia konkursu zasadzała się na niezmiennym rytuale: każdy kraj typował do udziału swojego reprezentanta, który wykonywał jedną piosenkę przy akompaniamencie orkiestry. Konkurs był transmitowany na żywo do każdego z uczestniczących w nim krajów, a udział w nim był traktowany z powagą i szacunkiem.
Eurowizja – będąca dzisiaj jednym z wielu podobnych do siebie programów – była kiedyś prawdopodobnie najistotniejszym popularnym wydarzeniem w zbiorowej wyobraźni europejskich widzów. Mało kto dziś pamięta, że jej znaczenie było także osadzone w polityce – program powstał niedługo po wojnie, by jednoczyć we wspólnym przeżyciu podzieloną i straumatyzowaną Europę.
Reżyseria: Massimo Furlan
Dramaturgia: Claire de Ribaupierre
Scenografia: Antoine Friderici, Massimo Furlan and Thomas Hempler
Światła: Antoine Friderici
Obsada: Anne Delahaye, Stéphane Vecchione, Massimo Furlan, Marc Augé, Christophe Khim, Serge Margel, Thomas Hempler
Spektakl został zaprezentowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury 10 września 2011 roku we Wrocławiu.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus