EKK | Trickster 2011 | Mirosław Bałka | Wege zur Behandlung von Schmerzen
„Żeby poczuć ból, trzeba go najpierw zobaczyć” – powiedział Mirosław Bałka podczas otwarcia swojej instalacji w Pawilonie Czterech Kopuł.
Praca Mirosława Bałki podejmuje problem często pojawiający się w jego twórczości: problem pamięci i związanej z nią tożsamości. Instalacja artysty to rodzaj olbrzymiej metalowej studni, do której z pewnej wysokości wlewa się czarna ciecz. Jest w tym projekcie oczywiście ironia i przesunięcie znaczeń; z niej się nie napijemy. Zwykle też, aby pobrać wodę z głębokości studni, musimy włożyć w to jakiś wysiłek. W tej instalacji też sięgamy głęboko i też wkładamy wysiłek, ale wkładamy go w przypominanie, zaglądamy do głębi naszej pamięci, aby zobaczyć czy przypomnieć sobie wydarzenia, które tutaj miały miejsce. Jako widzowie czy może bardziej uczestnicy, stoimy u podstawy tej metalowej konstrukcji i bezradnie patrzymy w górę, jej rozmiar przytłacza. Praca ta bliska jest refleksji o sztuce Piotra Piotrowskiego o przepracowania traumy miejsca – w towarzystwie słynnych estetycznych fontann powstało dzieło, które każe nam pamiętać o przeszłości, o której chcielibyśmy zapomnieć.
Praca Mirosława Bałki Wege zur Behandlung von Schmerzen została zaprezentowana podczas Europejskiego Kongresu Kultury w ramach projektu Trickster 2011 (kuratorka: Agata Siwiak) w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu w dniach 8-11 września 2011.
Mirosław Bałka (ur.1958 w Warszawie) jest rzeźbiarzem, twórcą instalacji, artystą wideo. W swoich pracach mierzy się z historią, pamięcią, zaszyfrowaną/wypartą przeszłością, śladami, rudymentami – szczególne miejsce zajmują tu prace podejmujące temat Zagłady. W październiku 2009 roku w londyńskiej Turbine Hall Tate Modern stworzył gigantyczną instalację How It Is, która okazała się spektakularnym sukcesem, potwierdzającym jego pozycję jako jednego z najwybitniejszych artystów na światowym rynku sztuki.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus