EKK | Katarzyna Wielga
Katarzyna Wielga, koordynatorka Polskiego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji opowiada w tym krótkim materiale o Europejskim Kongresie Kultury, jego założeniach i głównych celach.
Czy „europejskość” jest tylko intelektualnym konstruktem? W jaki sposób kultura może korzystać z mechanizmów gospodarki wolnorynkowej i nie stać się ich ofiarą? Jak skutecznie lobbować na rzecz kultury w Parlamencie Europejskim? Czy kultura otwarta jest rzeczywiście dobrodziejstwem? Czym jest dziś oryginał w sztuce? Jak pogodzić prawa autorów z prawami odbiorców do partycypowania w kulturze? To tylko niektóre z proponowanych tematów. Zostaną podjęte i w formie dyskusji, i w formie projektów artystycznych. Europejski Kongres Kultury odchodzi bowiem od schematu tradycyjnej debaty na rzecz połączenia teorii z praktyką.
Program, oprócz dyskusji z udziałem europejskich intelektualistów i artystów, obejmuje spektakle teatralne i performance, koncerty, projekcje filmowe i dźwiękowe, wystawy z obszaru sztuk wizualnych, architektury i designu, a większość wydarzeń – zgodnie z formułą Kongresu, a także interdyscyplinarnym charakterem współczesnej sztuki – przekracza granice jednej dziedziny. Obok kameralnych projektów – takich jak eksperymentalne projekcje dźwiękowe – odbędą się spektakularne występy przeznaczone dla szerokiej publiczności: pirotechniczne widowisko plenerowe francuskiej Groupe F czy koncerty międzynarodowych gwiazd muzyki. Obok twórców o imponującym dorobku – Krzysztofa Pendereckiego, Krystiana Lupy, Jana Fabre’a, Fatosa Lubonji, będzie można spotkać artystów młodszej generacji – Stefana Kaegiego z Rimini Protokoll, designerską grupę Kompott, czy brytyjski zespół Stornoway. Zaprezentowane zostaną nieznane w Polsce projekty formatowe, przedsięwzięcia odwołujące się do kulturowego dziedzictwa Wrocławia, działania ukazujące potencjał niezależnych organizacji kulturalnych, a także ingerujące w obszar społeczny i aktywizujące uczestników.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus