EKK | debata | Wikianarchia | 10 września 2011 roku
Debata Wikianarchia odbyła się 10 września 2011 w ramach Europejskiego Kongresu Kultury. Prowadził ja Ruben Maes, a w dyskusji udział wzięli: Joost Smiers (wieloletni profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Utrechcie, teoretyk współczesnych uwarunkowań sztuki), Rickard Falkvinge (założyciel i lider Partii Piratów – Piratpartiet, czyli radykalnego ruchu politycznego), Raquel Xalabarder (prawniczka specjalizująca się w prawie autorskim, związana z Open Educational Resources), Ryszard Markiewicz (profesor zwyczajny prawa, szef Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ) oraz Oliver Herrgesell (dziennikarz, reporter i redaktor).
Panel rozpoczął się od pytania moderatora:„Czy ściągali Państwo kiedyś coś z internetu?” Po czym na sali pojawił się las rąk. Nie pojawił się już on ponownie, kiedy padło tym razem pytanie o to, czy ktoś w związku z tym czuje się winny. Dyskusja została zdominowana przez temat prawa autorskiego, jego wad i zalet. Joost Smiers uznał prawo autorskie za ekstremalną formę cenzury, a jego rzekomą ochronę artystów określił mianem bajki. Ryszard Markiewicz przyjął stanowisko pośrednie i uznał, że prawo autorskie nie jest złym narzędziem, ale należało by wiele rzeczy w nim zmienić – dostosować do współczesności. Zwrócił też uwagę na problematyczność określenia, co jest w dzisiejszym świecie oryginałem. Pojawiła się również kwestia ograniczeń nakładanych przez prawo na artystów. Raquel Xalabarderna odpowiedziała na to, że nie należy mylić dwóch różnych rzeczy: czym innym jest wolność słowa i ekspresji, a czym innym – korzystanie z czyjejś własności. Rickard Falkvinge podkreślił współczesny egalitaryzm w kuturze, mówił, iż „zmieniło się to, że teraz każdy ma głos” – i taki stan rzeczy ma swoje konsekwencje. Twardym głosem w obronie prawa autorskiego przemówił Oliver Herrgesell: wolne wykorzystywanie – tak, ale pozbycie się praw – nie.
Debata odbywała się w ożywionej atmosferze i przy aktywnym udziale publiczności, co należy zawdzięczać głównie energicznemu moderatorowi Rubenowi Maesowi. Ciekawą konkluzję wygłosił Joost Smiers: pytanie o prawa autorskie powinno zostać poprzedzone pytaniem o to, w jakim społeczeństwie chcemy żyć. I wbrew pozorom, zarówno dyskryminacja kobiet, jak i różnorodność innych problemów społecznych, mają w tej kwestii bardzo duże znaczenie.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus