EKK | debata | Spółka kultura | 9 września 2011 roku
Debata Spółka kultura odbyła się 9 września 2011 roku w ramach Europejskiego Kongresu Kultury. Dyskusję prowadził Vladimir Vasak, a dyskutowali: Oliviero Toscani, Julia Rowntree, Gerald Matt, Pier Luigi Sacco i Philippe Kern.
Z punktu widzenia ekonomii kultura nie różni się od przemysłu: obowiązują ją te same prawa popytu i podaży, które rządzą gospodarką wolnorynkową. W języku ekonomii książki, dzieła sztuki, filmy czy spektakle to produkty skazane na komercyjny sukces lub porażkę.
Takie podejście jednocześnie sprzyja i zagraża rozwojowi kultury. Jako czynnik stymulujący ekonomię i realne źródło przychodów zasługuje na wsparcie ze strony biznesu i państwa. Istnieje jednak niebezpieczeństwo intelektualnego i artystycznego zubożenia pojęcia kultury: wskaźniki ekonomiczne nie zawsze pokrywają się z wartością intelektualną czy estetyczną jej produktów i nie powinny decydować o ich ocenie.
Paneliści rozmawiali o tym, w jaki sposób kultura powinna korzystać z mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, by nie stać się ich ofiarą i jakie alternatywne modele ekonomiczne sprzyjałyby jej rozwojowi.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus