EKK | A Soul for Europe | Europejska Stolica Kultury | 10 września 2011 roku
W ramach Europejskiego Kongresu Kultury odbył się cykl debat zaprojektowanych i zorganizowanych przez inicjatywę A Soul for Europe z udziałem europejskich polityków, przedstawicieli lokalnych władz i działaczy obywatelskich. Wśród tematów dyskusji znajdują się: związki kultury i ekonomii, rola unijnych programów kulturalnych w kształtowaniu tożsamości europejskiej, a także formuła Europejskich Stolic Kultury.
Projekt „Europejska Stolica Kultury” może być postrzegany jako wzór, wedle którego należy przygotowywać różnorodne projekty związane z kulturą. Projekt miał podkreślić bogactwo i różnorodność kulturową Europy, celebrować kulturalne więzy łączące poszczególne państwa Unii i rozwijać poczucie przynależności do wspólnoty. Jak podtrzymać te idee przy życiu i jak sprawić, by znów stały się dla nas istotne? Jak nadać miastu nową rolę w realiach zjednoczonej Europy?
Europejska Stolica Kultury to inicjatywa, za którą odpowiedzialne są miasta i regiony Europy. Każde miasto kandydujące do miana Stolicy Kultury musi wykazać się wysokim potencjałem kulturalnym i możliwościami szeroko zakrojonego rozwoju. Wiele zależy też od mieszkańców, gdyż to ich właśnie praca tworzy charakter miasta. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia napięć na linii artyści-politycy? Każda Europejska Stolica Kultury musi propagować ideę oddolnego rozwoju Europy.
Moderatorką tego panelu była Nele Hertling, współzałożycielka i członkini Grupy Strategicznej ASfE. Przemówienie wprowadzające wygłosiła Kathrin Deventer, sekretarz generalna European Festivals Association (EFA), członkini Grupy Strategicznej ASfE.
Paneliści:
Krzysztof Czyżewski – szef Fundacji Pogranicze
Jacek Purchla – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Doris Pack – MEP, przewodnicząca Komisji ds. Kultury i Edukacji PE, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Roboczej ASfE
Bob Palmer – szef ds. kultury oraz kulturalnego i naturalnego dziedzictwa w Radzie Europy
Rariţa Zbranca – szefowa AltArt Foundation w Klużu (Rumunia), członkini Grupy Strategicznej ASfE
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus