Dzieci z Leningradzkiego | Hanna Polak, Andrzej Celiński
Wstrząsający zapis codziennego życia rosyjskich dzieci ulicy – porzuconych lub uciekinierów z patologicznych rodzin i z domów dziecka. Słuchając ich szczerych wyznań, poznajemy dramatyczne losy, które sprawiły, że zdecydowały się mieszkać na dworcu. Kilku- i kilkunastoletnie dzieci – zapomniane, niewidoczne dla mijających je przechodniów – żyją na marginesie rosyjskiego społeczeństwa. Zmagają się z biedą, AIDS, narkotykami, wykorzystywaniem seksualnym oraz przemocą ze strony milicji. Nadal jednak pozostało w nich coś z dziecka: bawią się, śpiewają, tańczą i tęsknią do swoich mam. „Połowa [z nas] chce żyć normalnie, w domach dziecka. Spać na miękkiej białej pościeli. Oby szybciej już zbudowali te domy dziecka! Żeby tam było ciekawie (…), żeby one zapomniały o tym dworcu. (…), żeby pracowali tam normalni ludzie, były normalne stosunki, żeby dzieci można było wciągnąć, przekonać je” – mówi jeden z chłopców.
Hanna Polak, która w 1997 roku założyła fundację Aktywnej Pomocy Dzieciom, zdecydowała się opowiedzieć o tym świecie, by poruszyć międzynarodową opinię społeczną i znaleźć odpowiednie fundusze na pomoc najmłodszym. „W 1999 roku, przechodząc przez Dworzec Kurski, zobaczyłam troje małych dzieci wąchających klej. Zaczęłam z nimi rozmawiać i okazało się, ze one mieszkają na tym dworcu. Dzieci powiedziały mi, żebym przyszła wieczorem, bo będzie ich wtedy bardzo dużo. Poszłam wiec wieczorem na dworzec i przeżyłam totalny szok. Było tam kilkadziesiąt dzieciaków, niektóre całkiem małe. Nie mogłam pojąć, że te dzieci faktycznie nikomu nie były potrzebne, nikt ich nie szukał, nikogo nie obchodziły. Po prostu żyły na ulicy – żyły i umierały” – mówiła w rozmowie z Bartoszem Staszczyszynem na stronie Culture.pl.
W 2005 roku film był nominowany do Oscara oraz otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu dokumentalnego przyznawaną przez International Documentary Association. Zdobył również nominację do Emmy Awards w kategoriach „Najlepszy film dokumentalny” i „Wybitne osiągnięcia w sztuce montażu”.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus