Dom na rozdrożu | Piotr Łazarkiewicz
Dokumentalny debiut Piotra Łazarkiewicza zrealizowany został na Rozdrożu Izerskim, w dawnym schronisku, gdzie w latach 50. XX wieku jego rodzice prowadzili prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Ten nieistniejący dziś budynek, w którym kolejno funkcjonowało schronisko górskie, sanatorium dla dzieci i hotel, był domem dzieciństwa reżysera. W obiektywie Łazarkiewicza oglądamy codzienne funkcjonowanie prewentorium – spotkania personelu z rodzicami, wspólne posiłki, zabawę. To miejsce, w którym jak w soczewce skupiają się radości i smutki życia. Pomostem pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością są stare listy matki reżysera – Celiny.
Film został zrekonstruowany i zdigitalizowany w ramach projektu
Rekonstrukcja cyfrowa i udostępnienie
etiud szkolnych WRiTV UŚ zrealizowanego przez Fundację Pro Cinema przy
udziale Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, DI Factory
(postprodukcja), reKINO (rekonstrukcja obrazu) i Soundplace (rekonstrukcja
dźwięku). W ramach projektu zrekonstruowano 26 studenckich etiud z pierwszych
lat funkcjonowania katowickiego wydziału – drugiej najstarszej szkoły filmowej
w Polsce. Rekonstrukcji poddano materiały zarejestrowane na taśmie 16mm, które
nie były dotychczas szeroko znane i prezentowane. Wśród filmów znalazły się dzieła
takich twórców jak: Piotr Łazarkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Waldemar
Krzystek, Teresa Kotlarczyk czy Maciej Dejczer. Powstały one pod opieką
artystyczną m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Edwarda Żebrowskiego czy Joanny Krauze.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus