Dla Ciebie, Polsko | Antoni Bednarczyk
Wiosna 1919 roku. Po wycofaniu się z Wilna armii niemieckiej wybucha, toczona ze zmiennym szczęściem, wojna polsko-bolszewicka, która brutalnie wkracza w życie kochającej się pary – Franka i Hanki. Hordy bolszewickie dokonują zniszczeń w polskich wsiach i dworach. We dworze dziedzica Okszy, powstańca 1863 roku, najeźdźcy urządzają sobie libację alkoholową. Odsiecz polskiej kawalerii nadchodzi jednak w samą porę. Nie mogąc bezczynnie czekać, Hanka zostaje siostrą miłosierdzia w jednym ze szpitali polowych pod Wilnem. Franek natomiast zdobywa powszechne uznanie po ujęciu rosyjskiego szpiega. Ważne dokumenty, jakie znaleziono przy szpiegu, przyczyniły się do zdobycia Wilna. Krwawe walki kończą się wkroczeniem wojsk polskich do Wilna. Hanka i Franek – oboje w mundurach polskich żołnierzy – szczęśliwie odnajdują się u stóp obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Film kończy dokumentalny zapis uroczystości związanych z włączeniem Wilna w granice Polski, z udziałem Józefa Piłsudskiego i najwyższych dowódców polskiego wojska, a także zagranicznych gości.
Prof. dr hab. Małgorzata Hendrykowska pisze o filmie: „Pierwotnie film Dla Ciebie, Polsko Antoniego Bednarczyka składał się z siedmiu aktów. Kopia nitro wykorzystana w procesie digitalizacji stanowi mniej niż połowę pierwotnego materiału. Dla Ciebie, Polsko tematycznie uzupełnia film Cud nad Wisłą. Wydarzenia, o których opowiada, są swoistym prologiem historii przedstawionej w zrealizowanym rok później filmie Ryszarda Bolesławskiego.”
Z pierwotnych 8 aktów tego dwuseryjnego obrazu zachowało się jedynie 888 metrów taśmy. By ułatwić zrozumienie przebiegu akcji obu filmów, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dodatkowych tablic zawierających opis nieczytelnych fabularnie scen. Wszystkie one stanowią jedynie pewnego rodzaju supozycję, nie roszcząc sobie prawa do odzwierciedlenia pierwotnego brzmienia napisów z zaginionych fragmentów filmu. Ich ilość została ograniczona do absolutnego minimum, co pozwoliło zachować integralność ocalonego materiału filmowego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus