Digitalizacja – i co dalej? | DOŚĆ! 2013
Kto dziś faktycznie ma władzę nad archiwami? Na ile komercjalizacja internetu zagraża pamięci kulturowej? Czy osobiste wspomnienia da się zarchiwizować?
O ideologicznych i historycznych aspektach budowania archiwów i baz danych rozmawiają Giulia Palladini – badaczka sztuk performatywnych na Uniwersytecie Erfurckim, Mateusz Halawa – doktorant Wydziału Antropologii The New School for Social Research oraz Rui Guerra – artysta, badacz i doradca instytucji kultury w zakresie ich strategii online.
Paneliści podejmują również wątek „czarnych dziur” w naszej zbiorowej
pamięci, a więc tematów, które w archiwach nie są podejmowane oraz wyjaśniają, czym jest prawo do bycia zapomnianym.
Festiwal Kultura 2.0 w 2013 roku odbywał się pod hasłem „DOŚĆ!”.
Uczestnicy i zaproszeni goście zastanawiali się nad tym, jakie są źródła
nadmiaru treści i sposoby na odnalezienie się w gąszczu zbiorów. Festiwal był
również okazją do prezentacji ciekawych przykładów udostępniania kultury.
Na wydarzenie złożyła się część konferencyjna, warsztaty, wystawa sztuki nowych mediów oraz koncert.
Cykl Kultura 2.0 realizowany jest od 2006 roku – przekorne hasło „DOŚĆ!” symbolizuje także moment refleksji nad samym pojęciem „kultura 2.0”, którego, jak pisał Mirek Filiciak, nie da się już rozpatrywać w oderwaniu od innych działań w sferze kultury.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus