Danuta Halladin | Wtedy-teraz. Polska Szkoła Dokumentu
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
O reżyserce, która szukała jaśniejszej strony życia rozmawiają Michał Oleszczyk i dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska
Opis materiału
O reżyserce Danucie Halladin można czasem przeczytać, że była „Nasfeterem polskiego dokumentu”. W jej filmografii przeważa bowiem tematyka dziecięca. Jak zauważa dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska wybór młodego bohatera był szczególnie popularny w latach 50., gdyż łagodził propagandową wymowę socrealistycznych filmów z tamtego okresu. Jednak Halladin od czasu nakręcenia swojej pierwszej etiudy poświęconej wcześniakom (Dzieci przywrócone życiu z 1952 roku) konsekwentnie przyglądała się dzieciom i ich problemom przez następne dekady. Szczególnym przykładem takiego filmu jest Moja ulica z 1965 roku, dla której punktem wyjścia są opowieści najmłodszych zilustrowane później przez ekipę filmową. Rozmówcy zwracają uwagę na to, że reżyserka wybiera bohaterów, którzy starają się zmieniać świat na lepsze. Tematem spotkania jest również współpraca Halladin z Lidią Zonn oraz Andrzejem Wajdą. Na koniec wykładowczyni łódzkiej Szkoły Filmowej porównuje na wielu płaszczyznach współczesne środowisko dokumentalistów z tym, które kręciło filmy w latach 60. i 70. Zauważa, że to obecne stoi w rozkroku. Mąka-Malatyńska zastanawia się również, którego reżysera lub reżyserkę moglibyśmy dziś nazwać filmowym spadkobiercą Halladin.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk. Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus