Daniel Szczechura | Notacje
Znany i ceniony reżyser filmów animowanych Daniel Szczechura jako młody chłopak nie wiedział, czym chce zajmować się w życiu – planował, że zostanie plastykiem, plakacistą, historykiem sztuki lub scenografem. Najbliżej mu jednak było do filmu amatorskiego. Zainteresowanie obrazem przekuł w studia operatorskie na łódzkiej Filmówce, tam też nakręcił swój pierwszy film Konflikty. Debiut okazał się wrotami do miejsca, w którym przepracował ćwierć wieku – do Studia Miniatur Filmowych. Był to moment, kiedy spotkały się dwa spojrzenia na animację – jedno, rozumiane jako rysunkowe filmy dla dzieci, i to współczesne, które na nowo definiowało animację, ale z uwzględnieniem potrzeb i kompetencji ówczesnego widza. Zdaniem Szczechury wielką rolę w rozwoju polskiej animacji miała polska szkoła plakatu, a także jego twórcy i animatorzy, Jan Lenica i Walerian Borowczyk. Bohater notacji podkreśla, że w jego pracy twórczej niezwykle ważny był swoisty ferment grupowy, jaki wyzwalał się w efekcie wzajemnego komentowania swojej pracy. Według Szczechury najważniejsza była opinia środowiska, to ona napędzała motor kreatywności. A film? „Film musi mieć duszę” – podsumowuje bohater.
Daniel Szczechura (ur. w 1930 roku w Wilczogębach) – plastyk, reżyser i scenarzysta filmów animowanych, scenograf. Laureat wielu nagród za twórczość w dziedzinie filmu animowanego. Absolwent Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współzałożyciel warszawskiego Studenckiego Teatru Satyryków (STS-u) i autor scenografii do jego przedstawień. Debiutował, zafascynowany filmami Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, tworząc filmy techniką wycinanki, która pozwoliła mu wyjść poza ramy animacji przeznaczonej dla dzieci i poruszyć kwestie egzystencjalne. W jego twórczości pojawiają się również takie filmy, które prezentują satyryczny obraz rzeczywistości PRL-u, wyśmiewający jego absurdy. Filmy Fotel, Maszyna czy Litera sprawiły, że Szczechura zaczął być porównywany ze Sławomirem Mrożkiem. Od 1961 roku realizował filmy animowane w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Od 1970 roku wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadził pracownię filmu animowanego przy Wydziale Grafiki. Wykładowca Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie i Emily Carr College w Vancouver. Jest wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego, a także laureatem licznych nagród artystycznych, m.in.: dwukrotnie Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich w Warszawie, Nagroda Specjalna ASIFA za nieoceniony wkład w sztukę i rozwój filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Zagrzebiu. Został odznaczony także Złotym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus