Damian Damięcki | Notacje
Pamiętny Papkin w spektaklu Andrzeja Łapickiego i Wiktor w Panu Jowialskim Jerzego Kreczmara pasjonująco wprowadza widzów w arcyciekawą historię swojej rodziny. Babcia bohatera prowadziła studio teatralne, natomiast w domu było kino. W opowieści Damięckiego zarówno matka, jak i ojciec to ważne figury – aktorzy, którzy stanowili wzorcową parę, jak mówi bohater. Zarówno w czasie wojny, kiedy ojciec Damięckiego pracował jako nauczyciel, jak i po 1945 roku, kiedy razem z matką występowali w niekoniecznie wybitnych spektaklach, zachowali klasę i etos aktorski. Po wojnie cała rodzina zjechała do Warszawy, zamieszkała w SPATiF-ie, a ojciec aktora został dyrektorem Teatru Rozmaitości, równocześnie jednak był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa; w wyniku przesłuchań odnowił mu się rak płuc, na którego zmarł.
Damięcki, który był utalentowany zarówno aktorsko, jak i plastycznie, zdawał na dwie uczelnie – Akademię Teatralną i Akademię Sztuk Pięknych. Trafił na AT na jeden rok z Marianem Opanią i Janem Englertem. Wspomina swoich profesorów – Mariana Wyrzykowskiego i Ludwika Sempolińskiego – jako niezwykle inspirujące postaci. Po debiucie wypatrzył go Erwin Axer i zaprosił do swojego zespołu w Teatrze Współczesnym. Damięcki współpracował także z Kazimierzem Dejmkiem, który angażował go do spektakli opartych na polskich tekstach dawnych. We wspomnieniach aktor zapamiętał legendarnego reżysera jako tego, który miał wyjątkową zdolność analizy i interpretacji, smakowania tekstów staropolskich. Notację zamyka wspomnienie o ulubionej roli Damięckiego – postaci Papkina w Zemście Andrzeja Łapickiego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus