Czytelnia | odc. 150 | 19.12.2010
W kolejnej odsłonie programu Czytelnia najbardziej premiery książkowe omawiają: Anna Marchewka, Anna Kałuża, Małgorzata Szczurek, Andrzej Franaszek, Jerzy Franczak oraz Wojciech Bonowicz.
Tematem prezentowanego odcinka są premiery książkowe końca 2010 roku: najnowsza powieść Wojciecha Kuczoka Spiski, ostatnia powieść Georges'a Pereca Gabinet kolekcjonera, powieść Michała Zygmunta Lata walk ulicznych oraz tom wierszy Wojciecha Wencla Podziemne motyle. Gościem programu – w rubryce Według tłumacza – jest tłumacz książki Pereca Wawrzyniec Brzozowski, który zachęca do przeczytania powieści wybitnego francuskiego pisarza.
Anna Marchewka (ur. 1978) jest krytyczką literacką, literaturoznawczynią, autorką rozprawy o twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny. Publikowała między innymi w Lampie, Zadrze oraz Tygodniku Powszechnym. Mieszka w Krakowie.
Anna Kałuża (ur. 1977) jest krytyczką literacką, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Publikowała między innymi w Fa-srcie, Studium oraz Nowych Książkach. Jest autorką dwóch książek: Woli odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej (2008) oraz Bumerangu. Szkiców o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku (2010).
Małgorzata Szczurek jest romanistką, redaktorką i krytyczką literacką. Wiele lat pracowała w krakowskim wydawnictwie Znak, najpierw jako redaktorka, potem jako kierowniczka redakcji literackiej i zastępczyni redaktora naczelnego. W 2008 roku wraz Magdaleną Hajduk-Dębowską oraz Przemysławem Dębowskim założyła wydawnictwo Karakter, którym do dziś kieruje.
Andrzej Franaszek (ur. 1971) jest literaturoznawcą, krytykiem literackim, redaktorem działu kulturalnego w Tygodniku Powszechnym. Zajmuje się twórczością polskich pisarzy XX wieku. Jest autorem trzech książek; Ciemnego źródła. Eseju o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta (2008), Przepustki z piekła. 44 szkiców o literaturze i przygodach duszy (2010) oraz monumentalnej biografii polskiego noblisty Miłosz. Biografia (2011).
Jerzy Franczak (ur. 1978) jest poetą, prozaikiem, dr. nauk humanistycznych, wykładowcą w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. W swoim dorobku ma książki o charakterze naukowym: Rzecz o nierzeczywistości (2002) i Poszukiwanie realności (2007) oraz kilka tomów poezji i prozy, m.in. Języki lodowca (2000), Grawitacje (2007) oraz Da capo (2010).
Wojciech Bonowicz (ur. 1967) jest poetą, publicystą, dziennikarzem, autorem kilku tomów poetyckich, m.in. Wybór większości (1995), Hurtownia ran (2000) oraz Polskie znaki (2010). W swoim dorobku ma również tomy rozmów z ojcem Leonem Knabitem i Janiną Ochojską oraz nominowaną do nagrody Nike biografię Tischner (2011). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tomik wierszy Pełne morze (2006). Mieszka w Krakowie.
Zrealizowany przez TVP Kultura cykl Czytelnia prezentuje najbardziej oczekiwane premiery wydawnicze. Wybrane pozycje rekomendują znani z prasy kulturalnej młodzi krytycy i badacze literatury, a także goście programu: autorzy omawianych książek oraz ich czytelnicy. Dzięki otwartej, dialogicznej formule Czytelni możemy poznać nie tylko przeciwstawne opinie recenzentów, ale też odmienne wizje i sposoby rozumienia tego, czym jest literatura współczesna.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus