Czytelnia | odc. 146 | 21.11.2010
Zrealizowany przez Telewizję Kultura cykl Czytelnia prezentuje najbardziej oczekiwane premiery wydawnicze. Wybrane pozycje rekomendują znani z prasy kulturalnej młodzi krytycy i badacze literatury, a także goście programu: autorzy omawianych książek oraz ich czytelnicy. Dzięki otwartej, dialogicznej formule Czytelni możemy poznać nie tylko przeciwstawne opinie recenzentów, ale też odmienne wizje i sposoby rozumienia tego, czym jest literatura współczesna.
W kolejnym odcinku programu Czytelnia premiery książkowe omawiają Iga Noszczyk, Tomasz Stawiszyński, Krzysztof Siwczyk i Anna Kałuża. Tematem prezentowanego odcinka są debiutancki tom opowiadań Sylwii Siedleckiej Szczeniaki oraz osnuta wokół biografii sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego powieść Good night, Dżerzi Janusza Głowackiego. Ponadto w drugiej części programu autorzy czytelni – w comiesięcznej Kumulacji, czyli książce miesiąca – przypominają pozycje rekomendowane we wcześniejszych odcinkach Czytelni. Książki Siedleckiej i Głowackiego omawiają:
Iga Noszczyk jest krytyczką literacką i tłumaczką. Publikowała między innymi w ArtPapierze, Dekadzie literackiej oraz FA-arcie. Pisze też recenzje dla portalu Biura Literackiego.
Tomasz Stawiszyński (ur. 1978) jest poetą, krytykiem literackim, filozofem. Związany z redakcjami Dziennika oraz Newsweek Polska publikował również między innymi w Czasie Kultury, Odrze, ALBO-albo oraz Toposie. W swoim dorobku ma dwa tomy poetyckie: nie ma takiego imienia (1999) oraz Rzecz ciemna (2002).
Krzysztof Siwczyk (ur. 1977) jest poetą, współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, recenzentem literackim i aktorem. W swoim dorobku ma kilka tomów poetyckich, m.in. Dzikie dzieci (1995), Wiersze dla palących (2001), W państwie środka (2005) oraz Centrum likwidacji szkód (2008). Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień literackich i filmowych; nagrody Czasu Kultury (1995), nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę w filmie Lecha Majewskiego Wojaczek (2000) czy nagrody na Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych (2003). Pracuje w Instytucie Mikołowskim.
Anna Kałuża (ur. 1977) jest krytyczką literacką, pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Publikowała między innymi w Fa-arcie, Studium oraz Nowych Książkach. Jest autorką dwóch książek: Woli odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej (2008) oraz Bumerangu. Szkiców o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku (2010).
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus