Czytelnia | odc. 145 | 14.11.2010
Zrealizowany przez TVP Kultura cykl Czytelnia prezentuje najbardziej oczekiwane premiery wydawnicze. Wybrane pozycje rekomendują znani z prasy kulturalnej młodzi krytycy i badacze literatury, a także goście programu: autorzy omawianych książek oraz ich czytelnicy. Dzięki otwartej, dialogicznej formule Czytelni możemy poznać nie tylko przeciwstawne opinie recenzentów, ale też odmienne wizje i sposoby rozumienia tego, czym jest literatura współczesna.
Tematem spotkania z Hertą Müller, które odbyło się podczas 2. edycji krakowskiego Conrad Festival 5 listopada 2010 roku, był wydany na początku listopada tego roku przez korporację Ha!art tom wierszy Noblistki Strażnik bierze swój grzebień. Jest to najbardziej niekonwencjonalne dzieło w dorobku autorki Sercątka. Tomik ma postać zamkniętego w pudełku zbioru luźnych kart, na których pisarka naklejała wycięte z gazet słowa, tworząc w ten sposób kolaże słowne uzupełnione dodatkowo fragmentami zdjęć. W dyskusji z Hertą Müller, jako wysłannik Czytelni, udział bierze Grzegorz Jankowicz. Oprócz tomiku Strażnik bierze swój grzebień w 2010 roku ukazała się też – nakładem wydawnictwa Czarne – głośna powieść noblistki Huśtawka oddechu, o której w drugiej części programu dyskutują Anna Marchewka i Jerzy Franczak.
Herta Müller – ur. 1953, jest niemiecką pisarką, laureatką Literackiej Nagrody Nobla w 2009 roku. Müller urodziła się i do 1987 roku mieszkała w Rumunii. Studiowała w Timişoarze germanistykę i literaturę rumuńską, działała w literackiej Aktionsgruppe Banat i tłumaczyła. W 1982 roku zadebiutowała powieścią Niziny. Prześladowania ze strony rumuńskiej Securitate, której odmówiła współpracy, zmusiły ją do emigracji do Berlina Zachodniego, gdzie od końca lat 80. pracowała jako „writer-in-residence” oraz „visiting professor” na uniwersytetach w Niemczech i za granicą. W swoim dorobku ma powieści, dramaty, zbiory opowiadań i wierszy. Wśród nich m.in. powieści Sercątko, Lis już wtedy był myśliwym, Huśtawka oddechu, zbiór wierszy-kolaży Strażnik bierze swój grzebień oraz zbiór esejów Król kłania się i zabija.
Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) jest krytykiem literackim, eseistą, redaktorem i tłumaczem. Przekładał między innymi R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty'ego czy S. Žižka. Jest redaktorem serii Linia krytyczna wydawnictwa Ha!art. W swoim dorobku ma dwie książki: Jesień już panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy (2001) oraz Lekcja żywego języka. O poezji Andrzeja Sosnowskiego (2004)
Anna Marchewka – ur. 1978, jest krytyczka literacką, autorką rozprawy o twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny. Publikowała między innymi w Lampie, Zadrze oraz Tygodniku Powszechnym. Mieszka w Krakowie.
Jerzy Franczak – ur. 1978, jest poetą, prozaikiem, doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. W swoim dorobku ma książki o charakterze naukowym: Rzecz o nierzeczywistości (2002) i Poszukiwanie realności (2007) oraz kilka tomów poezji i prozy, m.in. Języki lodowca (2000), Grawitacje (2007) oraz Da capo (2010).
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus