Cargo Sofia-Warszawa
Projekt Cargo Sofia-Warsaw to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach Mobile Academy Warsaw w 2006 roku. Publiczność podróżowała po krajach Europy specjalnie przygotowaną do tego celu ciężarówką ze skonstruowaną wewnątrz profesjonalną widownią. Podczas półtoragodzinnej podróży obserwowała miasto, ludzi, ich zachowania w różnych sytuacjach, czasami wchodziła z nimi w interakcje, które prowokował reżyser – autor projektu, Szwajcar Stefan Kaegi. Ciężarówkę prowadziło dwóch zawodowych kierowców bułgarskich. Mobile Academy to okresowa instytucja naukowa bez stałej siedziby, pomysł dwóch Niemek: Hannah Hurtzig i Carolin Hochleichter. Proponuje uczestnikom intensywny, interdyscyplinarny program zajęć na jeden określony temat. Kursy prowadzą zaproszeni artyści z całego świata. Wraz z uczestnikami realizują projekty, studia, badania i prezentacje.
Janusz Marek pisał o projekcie Cargo Sofia-Warsaw w Obiegu (16 września 2006 roku):
- Kilka minut po dziewiętnastej. Wsiadamy do dużej ciężarówki stojącej przy Alei Szucha. Wzdłuż jednej ze ścian bocznych samochodu wznosi się trybuna z trzema rzędami siedzeń dla około 50 osób. Przed nami przeszklona ściana boczna ciężarówki. Pod sufitem wiszą niewielkie głośniki. Między widzami mieszczą się także stanowiska operatora dźwięku oraz operatora wideo i tekstu wyświetlanego na ramach łączących poszczególne części przeszklonej ściany. Witają nas dwaj mówiący po angielsku bułgarscy kierowcy, z którymi wyruszymy w drogę. Dzięki kamerze umieszczonej w ich kabinie oraz mikroportom będziemy ich widzieć i słyszeć podczas jazdy. Na przeszkloną ścianę ciężarówki opuszczają się trzy ruchome ekrany pozbawiając nas widoku ulicy. Podczas dwugodzinnej podróży ekrany będą wielokrotnie opuszczane i podnoszone. Ładownia ciężarówki staje się na przemian ruchomą widownią kinową i salą przypominającą trochę camera obscura. Podczas jazdy (z kilkoma krótkimi postojami) jesteśmy świadkami czterech przeplatających się opowieści: „filmu drogi” z objazdu Europy ciężarówką, relacji z pracy dwóch wiozących nas kierowców, dziejów firmy transportowej Willi Betz oraz realnej wieczornej przejażdżki po Warszawie trasą tirów. Zasłaniające przeszkloną ścianę ekrany sprawiają, że trudno zorientować się jaką dokładnie jedziemy trasą. Obserwując szpary nad opuszczonymi ekranami dedukuję, że jedziemy w stronę Woli i przemysłowo-handlowych przedmieść Warszawy. Na opuszczonych ekranach obserwujemy podróż ciężarówki jadącej dookoła Europy.
Projekt był prezentowany w Bułgarii, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Słowenii, Serbii, Czarnogórze i na Łotwie. Producentami byli Instytut Goethego w Sofii oraz Hebbel am Ufer w Berlinie. Koproducentmi byli Teatr z Bazylei, PACT Zollverein Essen, Le Maillon Strasburg i THEOREM. Warszawska realizacja powstała w ramach programu Buero Kopernikus – German-Polish Cultural Projects (z inicjatywy Kulturstiftung des Bundes) we współpracy z TR Warszawa.
Cargo Sofia-Warszawa w ramach Mobile Academy
Warszawa: 31 sierpnia - 6 września 2006 roku
Autor projektu: Stefan Kaegi
Wideo: Joerg Karrenbauer
Dźwięk: Florian Fischer
Śpiew: Anna Markowicz
Koordynacja: Adam Sienkiewicz
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus