Bogdan Dziworski | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
Znany dokumentalista, Bogdan Dziworski, tłumaczy m.in. jak fotografia analogowa pomaga kształcić „spojrzenie” filmowe, uczy przemyślanych ujęć. Opowiada także o czasach studiów w Łodzi, podczas których tworzył z Jerzym Skolimowskim i Grzegorzem Królikiewiczem oraz o wieloletniej współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Szczególnie ta ostatnia pozostawiła po sobie wspomnienia pełne anegdot, np. o metodach na wyłudzanie większej ilości taśmy filmowej (jej przydział zależał od tematyki dzieła). Instytucja ta była wówczas jedynym producentem filmów popularnonaukowych, jednak, jak podkreśla reżyser, pozostawiała swoim twórcom wiele wolności artystycznej.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk. Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
Bogdan Dziworski (ur. 1941) – operator, fotograf i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965); dyplom otrzymał w 1967 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Niektóre jego dzieła uzyskały po kilkanaście nagród i wyróżnień na najbardziej liczących się festiwalach, m.in. Hokej (1976) i Olimpiada (1978). Jest autorem ok. 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz wystaw i albumów fotograficznych.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus