Architektura polskich dworców | Blaski i wrzaski
Blaski i wrzaski to nowy cykliczny program, którego autorem jest Piotr Sarzyński, socjolog i dziennikarz szczególnie zainteresowany tematyką kulturalną i krytyką sztuki, stale publikujący na łamach Polityki. Program to próba zaznajomienia widza z problematyką estetyki w przestrzeni publicznej, wyczulenia go na piękno i brzydotę oraz nauczenia kryteriów oceny architektury poprzez pokazywanie i omawianie przykładów rozmaitych realizacji architektonicznych. Piotr Sarzyński, popularyzator sztuki i autor książki Wrzask w przestrzeni wspólnie z piosenkarką Anną Jurksztowicz i architektem Jakubem Szczęsnym podróżują po Polsce poszukując tytułowych blasków i wrzasków – obiektów architektonicznych zasługujących na szczególną pochwałę oraz takich, które zaśmiecają przestrzeń publiczną.
Tematem odcinka jest architektura polskich dworców kolejowych. Ekipa programu odwiedza niedawno zmodernizowany dworzec w Kutnie. Dawniej stacja ta uchodziła za jedną z najbardziej zaniedbanych w kraju, śpiewano nawet na ten temat piosenki. Dziś, po zakończeniu prac budowlanych stanowi przykład udanej rewitalizacji, w ramach której elementy dawnych zabudowań dyskretnie i ze smakiem połączono z nowoczesną architekturą. To nie jedyny przykład pozytywnych zmian na kolei. Na wyróżnienie zasługuje wiele realizacji, m.in. dworzec w Tarnowie czy w Będzinie.
Następnie ekipa programu udaje się do Ozorkowa, który choć położony nieopodal Kutna, w sensie architektonicznym znajduje się na przeciwległym biegunie. Gościem programu jest Burmistrz miasta, który tłumaczy dlaczego nie jest możliwe wyremontowanie zaniedbanego dworca. Ozorków to tylko przykład. Miejsc, w których dworce wymagają generalnego remontu jest więcej. Jakie działania trzeba podjąć, aby kolejne obiekty odzyskały dawny blask i stały się prawdziwymi wizytówkami miast?
Program jest produkowany przez TVP na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus