Poprawnie czy niepoprawnie? | Bitwa o kulturę
Spotkanie odbyło się 15 maja 2012 roku na deskach Teatru Starego w Lublinie. Rozmowę z poetą i filozofem, ks. prof. Alfredem Wierzbickim, oraz działaczem praw człowieka Piotrem Skrzypczakiem poprowadził Roman Pawłowski, krytyk literacki, teatralny i filmowy, a jej tematem była rola poprawności politycznej w sztuce i literaturze.
- Czy język poprawności politycznej, który wchodzi do życia publicznego może też wejść do literatury i czy jest to zagrożenie czy naturalna kolej rzeczy? Czy umiemy sobie wyobrazić, że w przyszłości książki w których występują słowa „pedał” czy „Czarnuch” będą przerabiane w kolejnych wydaniach tak, żeby te słowa nie brzmiały obraźliwie?
- Jakiś czas temu pojawił się projekt, żeby w ramach walki z nikotynizmem wycinać ze starych filmów sceny palenia papierosów, czy to znaczy, że w przyszłości stare książki mogą zostać poddane podobnej cenzurze? Czy to co jest poprawne dla literatury prawicowej jest niepoprawne dla lewicowej i odwrotnie? Czy artysta ma większe prawo do prowokacyjnych wypowiedzi? Czy kwestie równouprawnienia trzeba realizować akurat w literaturze?
Cykle debat wokół tematów związanych z kulturą i literaturą – Bitwa o kulturę oraz Bitwa o literaturę – przygotowane zostały przez Krzysztofa Vargę i stanowią jeden z pięciu filarów interdyscyplinarnego repertuaru Teatru.
- To co nam zagraża w najbliższym czasie, to nie meteoryt, czy globalne ocieplenie albo brak ropy naftowej, ale uwiąd kultury, śmierć kultury zastąpionej przez zwykłą rozrywkę.
– obawia się Krzysztof Varga. Stąd właśnie w Teatrze Starym rozmowy o kulturze.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus