Autor, autor! czyli po co dramatopisarz w teatrze | Bitwa o kulturę
Spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2012 roku na deskach Teatru Starego w Lublinie. Rozmowę z reżyserami teatralnymi, Jackiem Głombem i Januszem Opryńskim, oraz krytykiem teatralnym Piotrem Gruszczyńskim, poprowadził Roman Pawłowski, krytyk literacki, teatralny i filmowy, a jej tematem była rola dramatopisarza i dramatu jako tekstu we współczesnym teatrze.
- Wydaje się, że w polskim teatrze coraz mniejszą rolę odgrywają oryginalne teksty dramatów, coraz rzadsza jest wierność oryginalnemu tekstowi napisanemu przez autora, coraz częściej reżyserzy przyznają się do tego, że swoje przedstawienia przygotowują, opierając się na improwizacji i długich „warsztatach” z aktorami.
- Popularność zyskuje także praktyka wymieszania wielu różnych tekstów dramaturgicznych z różnych epok. W muzyce popularnej nazywa się to mash-up: producent łączy ze sobą dwie, zupełnie odmienne stylistycznie lub pochodzące z różnych epok piosenki, tworząc nową jakość, bardzo daleką od oryginału. Tekst klasyczny staje się wyłącznie punktem wyjścia do swobodnej interpretacji reżysera. Czy polski teatr jest już wyłącznie teatrem reżysera czy też jest w nim jeszcze miejsce dla dramatopisarza? A może zastąpił go już wyłącznie „dramaturg”, który „przepisuje” dawne teksty, zmieniając je w dowolny sposób? Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym.
Cykle debat wokół tematów związanych z kulturą i literaturą – Bitwa o kulturę oraz Bitwa o literaturę – przygotowane zostały przez Krzysztofa Vargę i stanowią jeden z pięciu filarów interdyscyplinarnego repertuaru Teatru.
- To co nam zagraża w najbliższym czasie, to nie meteoryt, czy globalne ocieplenie albo brak ropy naftowej, ale uwiąd kultury, śmierć kultury zastąpionej przez zwykłą rozrywkę.
– obawia się Krzysztof Varga. Stąd właśnie w Teatrze Starym rozmowy o kulturze.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus