Baza ludzi umarłych | Sztuka widzenia
Podczas spotkania w ramach cyklu „Sztuka widzenia” przyjrzymy się dorobkowi Kurta Webera. Na kanwie projekcji znamienitego przykładu twórczości autora zdjęć filmowych, filmu „Baza ludzi umarłych” została omówiona charakterystyka pracy operatora. Film należy do tzw. „czarnej serii”, polskich dzieł dokumentalnych i fabularnych z lat 50.Stanowi udane połączenie socrealistycznego „produkcyjniaka”, filmu „popularnego” z filmem noir, westernem. Zestawia zwątpienia w zmianę losu ludzkiego z krytyką systemu, w którym odrzuca się tych, którzy się wobec niego buntują. Bieszczadzka baza transportu drewna to miejsce dla tych, którzy mają na bakier z prawem, życiowych rozbitków. Ta „Kraina bez Boga i policji” na odludziu, w której nikt nie chce zostać. Bohaterowie filmu to bezwzględni, cyniczni indywidualiści. Co ciekawe, Marek Hłasko- autor scenariusza nie życzył sobie zakończenia optymistycznego; Petelski wolał pozostawić nadzieję, choćby i gorzką. Ze względu na poczynione przez scenarzystę zmiany i propagandową wymowę filmu, pisarz wycofał swoje nazwisko z czołówki.
Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus