Bartek Wąsik | Philip Glass: Glassworks | Pianokrąg III
Reich, Riley, Young i Glass – dorobek każdego z ojców amerykańskiego minimalizmu cieszy się nieustającą popularnością, inspirując twórców niekoniecznie wywodzących się z akademickich kręgów. Największą gwiazdą jest niewątpliwie najmłodszy ze wspomnianej czwórki twórców. Nie tylko ze względu na współpracę Glassa z hollywoodzkimi reżyserami (m.in. Godziny, Kundun, Truman Show), ale także jego żywe zainteresowanie popkulturą i jej odbiorcami. Nie przez przypadek to właśnie albumowi Glassworks towarzyszył informacja, że najlepiej słuchać go na walkmanie. Kompozycją z tej płyty rozpoczyna się trzeci koncert Bartka Wąsika z cyklu Pianokrąg. Wykonane tego wieczoru utwory ukazują potrzebę Amerykanina, by wychodzić poza swój najbliższy krąg odbiorców i inspiracji. Wichita Vortex Sutra ma swe korzenie w antywojennym utworze Allena Ginsberga, a w cyklu Metamorphosis I-V kompozytor sięga po opowiadanie Franza Kafki. Część druga wspomnianego utworu stanowi nie tylko jeden z tematów filmu Godziny, ale także intro koncertów grupy Pearl Jam. Bo miłość Glassa do popkultury jest miłością odwzajemnioną.
Bartek Wąsik to jeden z czołowych i najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Współtwórca zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo jest laureatem m. in. Paszportu Polityki, nagrody fonograficznej Fryderyk, Gwarancji Kultury oraz Wdechów.
Cykl „Pianokrąg” powstaje przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawa. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Kwadrofonik i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego „Królikarnia” - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Toinen Music oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Lista
utworów:
1. Opening
2. Metamorphosis I-V
3. Mad Rush
4. Wichita Vortex Sutra
Fot. Ksawery Zamoyski
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus