Barbara Sass-Zdort | Niedziela z...
W Niedzieli z … w 30 lat po premierze Dziewcząt z Nowolipek, spotykają się reżyserka filmu – Barbara
Sass-Zdort oraz odtwórczynie głównych ról w filmie: Marta Klubowicz, Ewa
Kasprzyk, Maria Ciunelis i Izabela
Drobotowicz-Orkisz. W programie gości również odtwórczyni głównych ról w
najważniejszych filmach reżyserki – Dorota Stalińska. Aktorki wspominają swoją
pracę z Barbarą Sass-Zdort, podkreślając jej zaangażowanie, odwagę twórczą i
zrozumienie dla obsady. Dorota Stalińska mówi:
Unikatowy gatunek reżysera. Rzadko zdarza się reżyser, który jest świetnie przygotowany, dokładnie wie, czego chce, nie podnosi głosu na planie (…), uśmiecha się, a do tego czerpie nie tylko z siebie ale też ze swoich aktorów.
Barbara Sass-Zdort opowiada, m.in. o kryteriach doboru
tematów swoich filmów, a także tłumaczy dlaczego nie czuję się feministką, mimo
że interesują ją problemy kobiet i świat widziany z ich perspektywy.
Barbara Sass-Zdort (1936-2015) to reżyserka filmowa i teatralna oraz scenarzystka, znaną ze znakomitego portretowania kobiet. Studiowała w rodzinnej Łodzi w PWSTiTv na Wydziale Reżyserii. Uznanie przyniósł jej już debiutancki film Bez miłości z Dorotą Stalińską w roli głównej. Z tą aktorką zrealizowała później również Debiutantkę i Krzyk. Nie mniej ważne w jej dorobku są Dziewczęta z Nowolipek oraz Rajska jabłoń na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej. W 2011 roku, po latach przerwy, powróciła do kin filmem W imieniu diabła, nawiązującym do historii sióstr betanek z Kazimierza Dolnego.
Niedziela z... to cykl programów realizowanych w TVP Kultura. Zaproszeni goście opowiadają o swojej pracy, życiu prywatnym i wydarzeniach w dziedzinie kultury. Rozmowę prowadzi Max Cegielski – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny oraz zapalony podróżnik. Bohaterką tego odcinka jest Barbara Sass-Zdort.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus