Barbara Krafftówna. Kresowe dzieciństwo | Notacje
Znakomita aktorka Barbara Krafftówna, znana m.in. z filmów Wojciecha Jerzego Hasa i Kabaretu Starszych Panów, opowiada o swoim wyjątkowym dzieciństwie, spędzonym w przedwojennym Łucku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Bohaterka programu już od wczesnego dzieciństwa wykazywała zainteresowanie karierą na deskach teatralnych, a pierwsze występy dawała ulicznym przechodniom, paradując w rozmaitych przebraniach po ogromnym okiennym parapecie mieszkania swoich rodziców. Barbara Krafftówna opowiada o świątecznych kresowych tradycjach, a także o ucieczce spod okupacji sowieckiej do Warszawy i pierwszych szlifach aktorskich zdobywanych w Studiu Dramatycznym Iwona Galla.
Barbara Krafftówna
(ur. 1928 w Warszawie) – wybitna polska aktorka filmowa oraz teatralna,
artystka kabaretowa i piosenkarka. Dzieciństwo spędziła w Łucku na terenie
dzisiejszej Ukrainy. W czasie II wojny światowej uciekła przed okupacją
sowiecką z matką do Warszawy. Brała udział w konspiracyjnych spotkaniach Studia
Dramatycznego prowadzonego przez Iwona Galla, które ukończyła eksternistycznym
egzaminem aktorskim w 1947 roku. Debiutowała w 1946 roku w gdyńskim Teatrze
Wybrzeże. Grała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, na scenach Wrocławia i
Warszawy. Zagrała w ponad 30 przedstawieniach Teatru Telewizji oraz w
kilkudziesięciu filmach. W latach 1959–1966 występowała w Kabarecie Starszych
Panów. W 1982 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła na stałe do kraju
w 2006 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus