Arkadiusz Jakubik | Kino w Teatrze Starym
„Aktor Smarzowskiego”, tak się bowiem o nim mówi, przybliża kulisy pracy nad Domem złym. Konsekwencją pracy nad tym filmem była depresja po zakończeniu zdjęć, a także trudność w wychodzeniu ze skonstruowanego tam świata. Jakubik wskazuje na związaną z tym różnicę między aktorstwem filmowym a teatralnym. Opowiada o pierwszej wersji scenariusza, jego źródłach w notce z brukowego pisma kryminalnego oraz o licznych odwołaniach do tekstów kultury znajdujących się w filmie (Rostworowskiego, Dostojewskiego, Szekspira, Breugela, Bosha, a nawet do Biblii). Mówi także o specyfice pracy aktora, jako człowieka do wynajęcia, zależnego, stąd wzięła się jego potrzeba wyemancypowania się – pisze adaptacje, reżyseruje sztuki teatralne, zrealizował też swój pierwszy film – Prosta historia o miłości. Spotkanie obfituje w zabawne anegdoty, np. tę z planu jego pierwszego filmu, w którym zagrał jako 7-latek u boku Anny Dymny i Franciszka Pieczki – Okrągły tydzień.
Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i muzyk (założyciel zespołu Dr Misio). Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Znany z takich filmów, jak: Małżowina, Nienasycenie, Wesele, Dom zły, Jesteś Bogiem!, Drogówka, Chce się żyć, uczestniczy także z twórczości młodych twórców czy niezależnej, np. film Małe stłuczki, etiudy Muka!, Dzień oszusta. Reżyser sztuk teatralnych wystawianych w warszawskim Teatrze Rampa. Reżyser i producent filmu Prosta historia o miłości. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Kino w Teatrze Starym to program promocji kina i twórców filmowych organizowany w Teatrze Starym w Lublinie. Jego kuratorką jest Magdalena Sendecka – krytyk filmowy, redaktorka miesięcznika „Kino” i TVP Kultura, ekspertka PISF. W ramach programu filmowego organizowane są pokazy oraz spotkania z artystami. Więcej informacji znajduje się na stronie teatru.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus