Aria dla atlety | Filip Bajon
(This content is availabe in Poland only)
Pełnometrażowy debiut fabularny Filipa Bajona, zainspirowany wspomnieniami zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza – polskiej legendy sportu z przełomu XIX i XX wieku. Akcja filmu rozpoczyna się, kiedy Władysław Góralewicz – wielbiciel muzyki operowej i zarazem były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim – przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Przy okazji udziela wywiadu i wspomina własne życie. Jako młody chłopak z galicyjskiej prowincji postanawia zostać cyrkowym atletą. Stawia czoła coraz silniejszym zawodnikom, wygrywając kolejne walki. Kluczem jego sukcesu jest nie tylko siła fizyczna, ale i niezwykła elegancja i kultura walki. Władysław pnie się coraz wyżej po szczeblach zapaśniczej hierarchii. Dociera do miejsca w którym, mogłoby się zdawać, że ma już wszystko – sławę, pieniądze, piękną żonę, a przede wszystkim własną historię. Czy w szalonej sportowej ambicji można się zatracić? Okazuje się jednak, że sukces może mieć gorzki smak.
„Zazwyczaj,
jeśli debiutant nie grzeszy zbytnio przeciwko zasadom filmowej narracji i
potrafi jeszcze zaznaczyć swoją ludzką i artystyczną wrażliwość, uznawany jest
za rewelację. Dla tego filmu recenzenci szukali innej skali. Debiut Filipa
Bajona nie był skromną przymiarką do późniejszych szaleństw, ale właśnie «szaleństwem».
Luźno potraktowana historia słynnego zapaśnika (…) posłużyła za pretekst dla
kina kreacyjnego, o którym sążniste artykuły wypisywali wyrafinowani
znawcy wszelkich sztuk” – czytamy w miesięczniku „Film” z 1995 roku.
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1979), nagrodę za debiut reżyserski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo (1980) oraz przyznawany przez DKF w Świebodzinie Samowar – Nagrodę Entuzjastów Kina (1980).
Filmoteka Szkolna proponuje, jak film można wykorzystać podczas zajęć z uczniami. Zachęcamy do odwiedzenia strony.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus