In Step With the Time | Anton Partalev
W czerwcu 2011 roku grupa młodych artystów pomalowała Pomnik Żołnierzy Radzieckich znajdujący się w centrum bułgarskiej stolicy dodając do niego slogan „W zgodzie z duchem czasów” [In Step with the Time]. Postaci z pomnika zostały przemalowane na bohaterów z amerykańskich kreskówek. Ta akcja artystyczna ożywiła uśpioną już dyskusję o statusie Armii Radzieckiej i pozwoliła na ponowne zadanie pytania o jej podwójny status „wyzwoliciela” i „okupanta”? To oczywiście tylko fasada dawnego bolesnego problemu. Autor filmu zwraca uwagę na współczesną Bułgarię.
- Zawsze staramy się porównywać do najsilniejszych. Kiedy jesteśmy komunistami, to chcemy być najlepszymi komunistami, kiedy zaś kapitalistami, to również najlepszymi. Komunizm ma swoje głębokie źródła w bułgarskiej polityce. Niektórzy ludzie, wciąż darzą sentymentem system uznany za najgorszy. Film pokazuje myślenie zarówno młodych artystów, którzy chcą kulturowej i politycznej niezależności, oraz pokolenia w wieku średnim, które nadal kocha Rosję i uważa, że ten kraj przyniósł nam samo dobro.
Nie przesądzając o sympatiach bądź antypatiach złożonych kwestii polityczno-społecznych jak również artystycznych granic, warto docenić w tym działaniu impuls do dyskusji, jak również ciekawą koncepcję uwspółcześnienia wszechobecnych pomników. W dobie dominacji kapitalizmu, warto pytać o jego powiązania, zależności i alternatywy…
Anton Partalev urodził się w 1988 roku w Sofii (Bułgaria). Obecnie studiuje na tamtejszej Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej. Sam o sobie pisze:
- „Mam starszą i młodszą siostrę oraz młodszego brata. Mama wychowała nas sama. Od wczesnych lat fascynowały mnie opowiadania. Byliśmy biedną rodziną i nie stać nas było nawet na zapłacenie rachunków na prąd, wówczas mama z twarzą oświetloną przez świeczkę, opowiadało o filmach i książkach. Tak po raz pierwszy usłyszałem o Indianie Jonesie czy Gwiezdnych Wojnach. Nie miałem zabawek, więc starałem się wykorzystać całą moją wyobraźnię. W pewnym sensie bieda wykształciła ją bardziej niż jakakolwiek inna szkoła. Na początku zakochałem się w kreskówkach Disneya. Rysowałem plakaty dla? animacji, które pewnego dnia maiłem nadzieję stworzyć. Teraz myślę sobie, że wszystko w moim życiu było w jakimś stopniu związane z opowiadaniem(…). Obecnie studiuję na Narodowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Sofii (NAFTA). Lubię pracę z filmem, klipami, robienie zdjęć. To wszystko to dla mnie opowiadanie”.
Film zdobył drugą nagrodę na festiwalu IN OUT 2013 w gdańskiej Łaźni ufundowaną przez NInA. Wersja w języku bułgarskim z napisami angielskimi (obecnie pracujemy nad wersją z polskimi napisami).
Film na licencji CC BY-NC-ND 3.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus