Anna Czerwińska | Biuro Myśli Znalezionych
Gościem Marcina Zaborskiego w programie z serii Biuro Myśli Znalezionych jest Anna
Czerwińska, pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, najwyższe szczyty wszystkich kontynentów .
Podczas rozmowy wyjaśnia między
innymi, jak z farmaceuty stała się himalaistką oraz dlaczego „nie chce
odczuwać, że coś zdobyła”. Odpowiadając na pytanie „co Pani słyszy w górskiej
ciszy?” wspomina samotne wyprawy i towarzyszące im refleksje, także o towarzyszach,
którzy nie wrócili ze szlaku.
Była też we mnie taka nutka fascynacji: jacy oni byli odważni, że się zdecydowali tak zaryzykować, że aż doprowadzili do tego, do swojej śmierci. Ale po obejrzeniu kilku górskich wypadków zmieniłam zdanie. Żadna góra nie jest warta życia, żadna przygoda nie jest warta życia, bo życie jest jedyne. Góry sobie postoją, poczekają, a życie jest jedno i bardzo kruche – mówi Czerwińska.
Wywiad przeplatają wypowiedzi oraz pytania alpinistów, Krystyny Palmowskiej i Leszka Cichego, dziennikarza Henryka Sytnera, a także krótkie występy muzyczne. Te ostatnie zaprezentowało trio Dagadana, polsko-ukraiński zespół, który w swojej twórczości wykorzystuje tak różnorodne gatunki jak breakbeat, jazz i folk.
Anna Czerwińska (ur. 1949) – alpinistka i himalaistka. Zdobyła Koronę Ziemi (jako drugi Polak po Leszku Cichym), a także sześć ośmiotysięczników (Nanga Parbat, Mount Everest, Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II oraz Makalu). Publikuje w prasie górskiej, wydała również kilkanaście własnych książek, m.in. Broad Peak '83 tylko dwie (1989), Dwa razy Matterhorn (z Krystyną Palmowską, 1980), Korona Ziemi (2000), a także serię GórFanka rozpoczętą w 2008 roku od GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2004) oraz członkostwem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu. Z wykształcenia doktor nauk farmaceutycznych.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus