Andrzej Titkow | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
Andrzej Titkow miał 9 lat, gdy postanowił zostać artystą, niedługo potem pokochał kino i zdecydował o zdawaniu do szkoły filmowej. „W szkole wszyscy kochaliśmy się w nowych falach. Koledzy przede wszystkim we francuskiej, ja w czechosłowackiej”. Inspirowali go również młodzi gniewni angielscy czy Federico Fellini. Reżyser opowiada o swojej relacji i współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, jak to się stało, że w filmie Były żołnierz został asystentem charakteryzatora i dlaczego nie uwzględnia tego dokumentu w swojej filmografii.
Andrzej Titkow stworzył wiele portretów ludzi i miejsc, których już nie ma i często robił to w bardzo unikalny sposób. „Szedłem swoją ścieżką, nikt tego nie zauważył wtedy, do dziś nikt tego nie zauważa. Nie było takich filmów” – stwierdza.
Opowiada również o filmie Daj mi to, który w swojej karierze dokumentalisty uważa za najtrudniejszy. W ramach przygotowań nie tylko rozmawiał z ludźmi i czytał, ale przede wszystkim sam przeszedł przez terapię prowadzoną przez Wojciecha Eichelbergera aż trzy razy. Reżyser mówi też o skłonnościach do eksperymentu i najbardziej wstydliwym ujęciu w swojej twórczości.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk. Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus