Wszystko co żywe | Andrzej Piekutowski
„Kiedy huta kurzy potwornie, wypada tylko gaz-maskę założyć, bo to wygląda jeszcze gorzej chyba jak Oświęcim” – mówi bohaterka filmu Andrzeja Piekutowskiego, opisując martwotę urodzajnej kiedyś ziemi i przyrody zniszczonej przez agresywną działalność człowieka. Tym słowom towarzyszą obrazy zatrutego, obumierającego, opustoszałego świata. Nie będzie go łatwo odbudować, bowiem – zgodnie z tym, co mówi cytowana już kobieta – „Sad to nie jest pietrucha, że w jednym roku zasieje się i zbierze się”. Nie jest łatwe życie mieszkańców podkrakowskiej wsi przeznaczonej do wysiedlenia, która miała to nieszczęście, że znalazła się w sąsiedztwie nowohuckiego kombinatu. Zostawieni sami sobie, z przerażeniem obserwują katastrofalne zniszczenia, jakie zachodzą nie tylko w krajobrazie, ale także w ich zdrowiu. Są bezsilni wobec „nowej” rzeczywistości, co sugestywnie podsumowują słowa innego bohatera filmu: „ Co komar zrobi słoniowi?”.
Andrzej Piekutowski ( ur. 1933 roku w Lublinie) jest twórcą kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, w tym m.in. wielokrotnie nagradzanych obrazów: Czas przemiany (1968,) Robić swoje (1975), Prolog (1976) i Los wybrał Łęczną (1977). Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi, przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1990-94 pełnił funkcję redaktora naczelnego Polskiej Kroniki Filmowej, w latach 1993-2008 był szefem Studia Filmowego Kronika.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus